Tema: Blatta Lateralis  (Posjeta: 26216 )

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« : Ožujak 20, 2011, 17:18:17 poslijepodne »
Kingdom:    Animalia

Phylum:    Arthropoda

Class:    Insecta

Order:    Blattodea

Family:    Blattidae

Genus:    Blatta

Veličina odrasle jedinke : oko 3cm

Većina teksta je pisana na temelju mog iskustva, a dio je preuzet sa interneta.

Blatta Lateralis nisu neki vješti penjači što znači da ih se može držati u običnim plastičnim kutijama, taperverima i sličnom, a radi mjere predostrožnosti dobro je imati poklopac na toj kutiji. Dio poklopca izrezati i staviti neku mrežicu (može za komarce..ima više vrsta). Ja ih držim u kutijama 60x40x40, naravno veličinu treba prilagoditi broju jedinki. Po mogućnosti kutije bi trebale biti tamne ili ih možete obložiti tamnim papirom s vanjske strane (ili bilo čime da im se stvori mrak) pošto se na mračnim mjestima bolje razmnožavaju.

Napomena: izbjegavajte oštećene, izgrebane i nedovoljno glatke kutije pošto se mogu po tim brazdama popeti...spolno zreli mužjaci dobivaju krila pa lako mogu odletjeti iz kutije ako je otvorena.

Da bi im se stvorio što veći prostor za hodanje, ubacite kartone od jaja koje može položiti vodoravno ili ih staviti okomito kako bi izmet i ostaci hrane padali na dno kutije.

Temperatura

Kada ste im omogućili prostor, važni faktori u držanju su vlaga i temperatura. Pročitao sam dosta tekstova i većina kaže kako bi trebali biti na temperaturi od 21 - 35° C. Ja ih osobno držim na 28 - 32° C.

Vlaga

Vlaga im je također potrebna, kako bi se se bebe mogle izleći iz ooteka, te da bi se omogućilo normalno presvlačenje kod ostalih jedinki. Vlagu možemo postići tako da za podlogu u kutiji stavimo treset ili neku zemlju i redovito ju špricamo (tu dolazi do rizika - tako mračna i vlažna mjesta daju savršene uvjete za plijesan i grinje).
Osobno ne koristim tu metodu već vlagu postižem špricanjem kartona od jaja, te svježim voćem i povrćem.
Ooteke možete odvajati, stavljati ih u posebne posude u kojima za podlogu možete staviti treset i vlažiti ga pošto nema hrane pa je i tako smanjena mogućnost od grinja i plijesni.

Hranjenje

Tu su vam mogućnosti neograničene, pojest će skoro sve što ima ponudite...salatu, voće i razno povrće, suhi mačji ili pseći kolačići, hrana za ribice, hrana za kornjače, kruh, žitarice,  itd.
Voće i povće služi da se uz potrebne vitamine i minerale žohari mogu opskrbiti vodom, suhi kolačići im služe kao proteinska hrana bez koje ne mogu rasti niti napredovati u željenoj brzini.
Ja ih hranim raznim vrstama salate, uglavnom salatom kojom hranim svoje guštere. Uz sve to redovito dobijaju jabuku, naranču, mrkvu, pseće kolačiće...

Razmnožavanje

Spolnu zrelost jedinka postiže za cca. 3 mjeseca na relativno viskom temperaturama...uglavno preko 30° C
Nakon parenja ženka proizvodi ooteku u kojoj se nalazi 18-20 malenih žohara, te ju nakon kraćeg perioda odlaže.
Nakon 4-6 tjedana ležu se malci...ako niste sigurni da će ooteku izvaditi neoštećenu najbolje ju je ne dirati.
Ja ih vadim u posebne kutije pošto imam više vrsta životinja kojima moram prilagoditi plijen, pa mi je lakše odmah odvajati ooteke nego prebirati po kutijama.

Kutije u kojima ih držite trebalo bi barem jednom mjesečno očistiti. Preselite žohare u drugu kutiju, bacite stare kartone od jaja i zamjenite ih novima. Kutiju operite mlakom otopinom vode i deterđenta za suđe, te ju temeljito isperite vrućom vodom.

Blatte su jako zahvalne za uzgoj pošto se brzo razmnožavaju, ne traže posebne uvjete, nisu kanibali i nemaju jako neugodan miris....imaju visoke hrandbene vrijednosti i time su jako dobri za hranjenje vaših ljubimaca.

Ovi savjeti su većinom na temelju mog iskustva, svaki ugajivač ih može prilagoditi svojim potrebama i mogućnostima

Usporedba: Mužjak (svijetli sa krilima)  Ženka (tamna) i ooteke

Offline Rattus

• Faca na forumu
  • Najlijepše oke na svijetu
« Odgovori #1 : Ožujak 31, 2011, 22:24:04 poslijepodne »
Svaka čast za ovaj tekst,poučan i obuhvača sve što je bitno

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #2 : Ožujak 31, 2011, 22:56:18 poslijepodne »
Hvala  :smil42c3e341c0e28:

Offline tomzzy

• Faca na forumu
« Odgovori #3 : Svibanj 12, 2011, 22:31:55 poslijepodne »
jedno pitanje u vezi njih... imao sam šou sa laterima nisam znao da su toliko brzi i jel dugo zive ako pobjegnu bez uvjeta ono??  :smil4093e95ebc67a:

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #4 : Svibanj 12, 2011, 22:56:03 poslijepodne »
Budu sporiji kada ih mali pothladis  :smil42c3e9b74e235:

http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=363.0

Offline tomzzy

• Faca na forumu
« Odgovori #5 : Svibanj 19, 2011, 11:00:58 prijepodne »
e meni su u 2 dana crkle 3 odrasle bube latera... 2 muska i jedna zenska ... jel znate sta bi to moglo biti :smil4093e95ebc67a: pitam zato sto ih nemam puno a mislim ih razmnozavati?

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #6 : Svibanj 19, 2011, 11:25:18 prijepodne »
Lateralisi ne zive dugo, pogotovo muzjaci koji zive krace nego zenke. Ako ti ugibaju samo odrasli, znaci da su vec biti stari.

Offline tomzzy

• Faca na forumu
« Odgovori #7 : Svibanj 19, 2011, 11:26:34 prijepodne »
moguce =) zenka je crna kao ugljen kolko je stara  :biggrin:

Offline marijan1712

• Senior član
« Odgovori #8 : Kolovoz 14, 2011, 12:46:27 poslijepodne »
ja sam tek nedavno primjetio mužjake....dobio sam male latere....koliko treba do tih oteka?ako me razumijete.... 446

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #9 : Kolovoz 14, 2011, 15:23:49 poslijepodne »
ja sam tek nedavno primjetio mužjake....dobio sam male latere....koliko treba do tih oteka?ako me razumijete.... 446

Kada zenke budu spremne ;) Zenke hodaju s ootekom i polako ju pune.

Offline marijan1712

• Senior član
« Odgovori #10 : Kolovoz 14, 2011, 16:51:44 poslijepodne »
a o čemu to ovisi?...kad one budu spremne :smil4093e95ebc67a:

Offline froginho

• Zasluženi član
« Odgovori #11 : Kolovoz 14, 2011, 17:07:23 poslijepodne »
Ovisi o tome kad bude spolno zrela a to ce bit kad dobije crnu boju tijela.

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #12 : Kolovoz 14, 2011, 17:12:19 poslijepodne »
Boja tijela nema veze, bacale su mi kokone i mlađe puno svijetlije ženke.

Offline froginho

• Zasluženi član
« Odgovori #13 : Kolovoz 15, 2011, 07:26:09 prijepodne »
Mozda si u pravu ali ja to nikad nisam vidio makar sve svoje insekte pratim.

Offline marijan1712

• Senior član
« Odgovori #14 : Kolovoz 15, 2011, 11:09:19 prijepodne »
jel njima treba velika ventilacija?ja ih imam u staklenom terariju,a gore je drveni poklopac izbušen sa sitnim rupama...primjetio sam da se hrane za mačke jako brzo osuši-mislim,onak postane bijela,svjetla...