Tema: Izrada terarija za bradatu agamu  (Posjeta: 34654 )

Offline Caca

• Junior član
  • **
« : Lipanj 26, 2011, 16:57:13 poslijepodne »
Kćeri smo obećali guštera na kraju školske godine i odluka je pala na bradatu agamu. U njezinoj sobi za neki optimalni terarij cca 100x60x60 ima mjesta jedino ispod kreveta pa sam se odlučio maksimlno iskoristiti taj prostor. Kupio sam otvorenu policu visine cca 60cm i na nju će doći terarij. Gledao sam malo po trgovinama i stakleni terariji mi se čine nekako skupima pa sam se odlučio za samogradnju.

Htio bih napraviti nešto slično ovome

Pa sam tako počeo slagati u SolidWorksu svoj 3D model

Jedino me sad zanima kako da izvedem ventilaciju. Odlucio sam se za dijagonalnu ventilaciju s tim da bi vjerovatno na prednjoj strani napravio jedno 3-5 manjih okruglih otvora pa stavio neku mrežicu ili možda samo suzim otvor i također samo stavim mrežicu iznutra i izvana a da to na nešto liči...

Sa stražnje strane zamislio sam dvije rupe, jednu za struju koja će napajati rasvjetu i donja samo za grijač. Grijač planiram uzeti Exo Terra Heat Wave Desert 25W sa dimenzijama 27.9 x 43.2 cm i ako mi ne bude dovoljno uzet cu još jedan. Da li će mi biti dovoljan jedan komad za ovu veličinu terarija?

Sama konstrukcija je jednostavna i neću komplicirati sa pričvršćivanjem ploča sa zatezačima, kako se inače radi namještaj, već ću samo zategnuti vijcima cca 4-5cm dužine.

Vodilice za staklo sam već nabavio u jednom velikom shopping centru, aluminijske 10x16 sa 6mm utorima s tim da ću staklena vrata raditi vjerovatno 4-5mm debela. Kolike debljine su vaša? Navodno su bradonje živahne i znaju se zaletiti u staklo  :smil42c3e6114e253:
Pijesak sam također nabavio u istom shopping centru. Malo mi je pretjerano dati za par kg Exo Terra Desert pijeska 90kn pa sam se ipak odlučio za dječji pijesak, koji je isto tako obrađen i pročišćen a 25kg košta 25kn. Jest da mi se sviđa onaj Exo Terra crni ali bit će dobar i žuti, jeftini!  :smil42c642f95f382:

Sama konstrukcija će biti od obogaćene iverice 18mm u boji javora, jerbo ženi mora sve pasati uz namještaj, pa neka joj bar to bude po volji kad smo je već morali obrađivati, kako bi gmaz uopće i došao u stan!  :smil42c3e407d4690:  Konkretno sav materijal, usluga rezanja i kantiranje koštalo bi oko 350kn u istom ovom shopping centru i po materijal ću vjerovatno sljedeći tjedan...

Nastavak slijedi!

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #1 : Lipanj 26, 2011, 17:08:20 poslijepodne »
Par stvari koje planiraš napraviti nisu kako treba...ventilacija mora biti dijagonalna i to sa bočnih strana je najbolje.

Pogledaj ovdje http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=626.0

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #2 : Lipanj 26, 2011, 17:18:18 poslijepodne »
Par stvari koje planiraš napraviti nisu kako treba...ventilacija mora biti dijagonalna i to sa bočnih strana je najbolje.

Pogledaj ovdje http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=626.0

Problem je taj što ventilaciju mogu riješiti jedino ovako, od prednje prema stražnjoj strani, terarij ide između elemenata. Daj mi reci gdje si nabavio one mrežice okrugle/čepiće za otvore!? Koja je druga stvar koju bi trebao ispraviti?

Tnx... svaki savjet dobrodošao!

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #3 : Lipanj 26, 2011, 17:22:13 poslijepodne »
Ima ih kupiti u svakom dućanu koji prodaju materijal/ivericu.
Druga stvar su vodilice koje imaju pre veliki razmak između stjenki i staklo će klapati, bolje kupiti plastične u koje ide staklo 4 mm i odlično drže, treća stvar je grijač, koji nije potreban.

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #4 : Lipanj 26, 2011, 17:34:45 poslijepodne »
Probat ću prvo bez grijača sa Sun Glo Tight Beam 75W i 90cm UVB cijevi pa ću vidjeti kako će mi se kretati temp. Ako ne bude dovoljno lako kasnije stavim grijač. Koliko je optimalna temp 31-35°C?

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #5 : Lipanj 26, 2011, 18:29:39 poslijepodne »
Na suncalistu 40-46 stupnjeva, a u ostatku terarija 22-26

Offline IggyOS

• Faca na forumu
    • Moj site
« Odgovori #6 : Lipanj 26, 2011, 23:21:44 poslijepodne »
Razmisli o ovakvoj ventilaciji. Ne izgleda loše kad se dobro napravi, kao stereo zvučnici  :smil42c642f95f382:
:smil42c3e6c5643c8:  :smil4093e9407d26a:  :smil433b215800017:

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #7 : Lipanj 27, 2011, 22:49:54 poslijepodne »
Danas prikupio materijal, baš sam se nalaufao... Zabava može početi sutra nakon što se dokotrljam s posla  :smil42c3e223cacb8:

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #8 : Lipanj 28, 2011, 22:31:32 poslijepodne »
Počelo se malo raditi...

Uglavnom ima još dosta posla ali sve ide po planu...

Predviđeno mjesto je ok, lijepo će se uklopiti, kao komad namještaja... Mora mi i žena bit zadovoljna!  :biggrin:

Kupio sam neku jeftinu krunu pa nisam uspio izrezati rupe za ventilaciju, struju ću vjerujem riješiti danas i sutra...

Nastavak slijedi vrlo brzo!

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #9 : Lipanj 28, 2011, 22:52:08 poslijepodne »
Bome se savrseno uklopilo, super izgleda  :smil42c642f95f382:

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #10 : Lipanj 28, 2011, 23:12:08 poslijepodne »
E kad to kaže žensko, onda moram reći hvala!

Offline marijan1712

• Senior član
« Odgovori #11 : Lipanj 29, 2011, 11:22:29 prijepodne »
 :smil42c642f95f382:.....kad budem i ja sebi radio terarij za bradonju,tebe zovem.... :smil4094ce494fac7:

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #12 : Lipanj 29, 2011, 15:43:21 poslijepodne »
Kad si budeš radio, a haaa, ti mene u biti zoveš na pivu koliko vidim a ti radiš... dogovoreno!

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #13 : Lipanj 30, 2011, 08:18:41 prijepodne »
Evo jučer sam zgotovio većinu posla pa obzirom kako slika govori više od 1000 riječi...

Naravno meni najdraža... strujica! Ja ne bi bio ja da ne ugradim nešto elektronike u bilo koji moj uradak, pa sam tako i ovdje rakopao jednu programabilnu utičnicu, u biti ima 8 programa i može paliti i gasiti trošilo u programirano vrijeme, na displaju se nalazi i sat a također na gumb se može paliti i gasiti rasvjeta ručno. Ovo je recimo zgodna stvar ako smo negdje vani ili duže spavamo a bradonja se već sunča...  :biggrin:
A imam još jednu ideju ali o tome nešto kasnije....

Malo sam se preračunao sa količinom čepova za zrak, nisam planirao na gornju ploču staviti iznutra i izvana ali kako mi se vidi morat ću danas opet u shopping

Detalji, detalji su bitni!

Offline Caca

• Junior član
  • **
« Odgovori #14 : Lipanj 30, 2011, 22:32:11 poslijepodne »
Evo još mali današnji update... Napokon sam riješio struju do kraja!

Netko je već pomalo nervozan i jedva čeka da dođe bradonja a još toliko posla!

I bi svijetlo!