Tema: Parenje-pitanja i upute za početnike  (Posjeta: 5131 )

Offline spider_girl

• Zasluženi član
« : Lipanj 24, 2012, 19:35:58 poslijepodne »
Imam par pitanja vezano uz parenje koja želim skužiti a možda bi i drugima koji nikada nisu parili svoje životinje mogla pomoći?

1. Kako znam kada su spremni mužjak ili ženka? po starosti ili kukicama? što ako mužjak spada u vrstu koja nema kukice?
2. Kako započinje parenje? Na što moram paziti? Kako znam da je gotovo?
3. Kako znam da je uspjelo i koliko dugo u prosjeku čekam na kokon?
4. Što raditi kada vidim kokon? Kada se vadi od ženke?
5. Kada se mali pauci odvajaju u posebne kutije?

Hvala  :smiley:
« Zadnja izmjena: Lipanj 24, 2012, 19:40:24 poslijepodne spider_girl »
Se7en

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #1 : Lipanj 24, 2012, 20:48:53 poslijepodne »
1. Kako znam kada su spremni mužjak ili ženka? po starosti ili kukicama? što ako mužjak spada u vrstu koja nema kukice?

Spolno zreli mužjaci su drugačije (većinom jednostavnije) boje od ženki, ne dosežu maksimalnu veličinu predviđenu za tu vrstu, imaju duge noge i relativno mali abdomen, zadebljanja na pedipalpama (bulbe), a većina vrsta ima i tibijalne kukice (kvržice na 3.članku prvog para nogu). Popis vrsta koje nemaju tibijalne kukice možete pronaći ovdje http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=1030.0

Spolno zreli mužjaci zainteresirani su samo za parenje, tako da više nemaju interesa za sakrivanje ili hranu. Pletu posebnu vrstu paučine poznate pod nazivom sperm web (džepić unutar kojega se uvuku ležeći na leđima i s kojeg tada spremaju u vrećice na pedipalpama spermu izbačenu iz spolnog otvora). Nakon što napravi sperm web, mužjak je spreman za parenje. Što je spolno zreli mužjak stariji, sve je slabiji te su slabije mogućnosti oplodnje.

Ženke su spremne za parenje kada dosegnu barem 70% svoje pune veličine. Da bi parenje uspjelo, ženka mora biti svježe presvučena i dobro uhranjena. Ukoliko se ženka presvuče nakon parenja, parenje se mora ponoviti.

2. Kako započinje parenje? Na što moram paziti? Kako znam da je gotovo?

Prilikom parenja mužjaka se privremeno stavlja u terarij ženke. Mužjak doziva ženku stvaranjem vibracija lupkanjem nogu, a ženka odgovara na isti način. Sam čin se odvija tako da mužjak podiže prednje noge ženke i ako ima tibijalne kukice, na njih naslanja ženkine zube kako ga ne bi mogla ozlijediti, a zatim u spolni otvor ženke pedipalpama umeće spermu. Ženke su nerijetko agresivne i postoji velika mogućnost da će mužjak biti pojeden, stoga se može pripremiti nekakav priručni alat kojim bi ih se razdvojilo ukoliko ženka krene agresivno na mužjaka. Mužjak nakon parenja bježi iz terarija ženke, stoga se čak može i ostaviti terarij otvoren kako bi se mužjaku omogućio što brži bijeg. Po potrebi, parenje se može ponoviti nekoliko dana za redom. Arborealne vrste su znatno tolerantnije na suživot, stoga se čak može i nekoliko dana ostaviti mužjaka u terariju sa ženkom (uz dostatne količine hrane), ali smrtna opasnost za mužjaka uvijek postoji.

3. Kako znam da je uspjelo i koliko dugo u prosjeku čekam na kokon?

Oplođena ženka se jako udeblja (treba ju pojačano hraniti), zaplete se i pravi kokon (loptica od paučine, ženka ju drži zubima). Koliko treba čekati na kokon nije točno određeno, ženka ga može napraviti sve dok se ponovno ne presvuče (presvlačenjem odbacuje egzoskelet, a samim time i spermu koja se nalazi u spermatekama košuljice). Jednom parena ženka može napraviti i nekoliko kokona za redom. Bitno je da se ženka tada nikako ne uznemirava.

Ženke mogu napraviti kokon i ako nisu parene, takav kokon se naziva lažnim i slobodno se može ostaviti kod ženke.

4. Što raditi kada vidim kokon? Kada se vadi od ženke?

Oplođeni kokon se najčešće uzima od ženke jer, ukoliko je ženka pod stresom ili nešto nije u redu s kokonom, može ga pojesti, ali se kokon može i sasušiti uslijed preniske vlažnosti, a uslijed previsoke se može pojaviti plijesanj i tako ga uništiti. Drugi razlog je praktičnost: jednostavnije je tarantule od pola centimetra vaditi iz jedne kutijice nego ih hvatati posvuda po terariju. Ženke su obično agresivne kada im se uzima kokon tako da će pri tome vrlo vjerojatno trebati koristiti razna pomagala (žlicu, pincetu, slamku...).

5. Kada se mali pauci odvajaju u posebne kutije?

Obično malci iz kokona izlaze nakon 45-90 dana, tako da se kokon može uzeti od ženke već 20ak dana nakon što je napravljen te inkubirati (osigurati optimalnu temperaturu od 27-35 stupnjeva te vlažnost oko 60%). Slingovi se obično odvajaju tek kada se prvi puta presvuku i počnu jesti (tome prethode 2 stadija u kojima izgledaju kao jaja s nogama  - nimfe, tzv.instar), iako se kanibalizam može javiti i dok su još nimfe. Nakon odvajanja u zasebne posudice, slingovima se najčešće kao podloga ne stavlja treset već vatica (ili blazinica) radi lakšeg održavanja vlage i čišćenja.
« Zadnja izmjena: Travanj 08, 2013, 20:35:11 poslijepodne blacid »

Offline spider_girl

• Zasluženi član
« Odgovori #2 : Lipanj 24, 2012, 21:31:36 poslijepodne »
 :smil4094cd804f7c4:
zakon, hvala Blacid!
čitala sam i ja po raznim forumima (stranim) nešto ali ljudi svašta pričaju pa nikad nisam bila sigurna u neke stvari. npr. ovo sa više kokona od jednom oplođene ženke i sam proces parenja.
Se7en

Offline tutott

• Zasluženi član
« Odgovori #3 : Lipanj 24, 2012, 23:14:35 poslijepodne »
Odlican tekst.  :smil4094ce494fac7:

Offline IggyOS

• Faca na forumu
    • Moj site
« Odgovori #4 : Lipanj 24, 2012, 23:51:05 poslijepodne »
Dobar tekst :smil42c642f95f382:
Ja bi još dodao iz osobnog iskustva, ne uspije svako parenje. Ponekad je ženka preagresivna, mužjak šonjo pa se boji i bježi ili je jalov. Ili se ženka presvuče prije nego napravi kokon. A često ženka polegne jaja ali ne smota dobro kokon, ne napravi lopticu i sva jaja propadnu... :smil42c3e82ec5c2d:
:smil42c3e6c5643c8:  :smil4093e9407d26a:  :smil433b215800017:

Offline stefan

• Faca na forumu
  • Gecko freak!
« Odgovori #5 : Lipanj 25, 2012, 17:31:03 poslijepodne »
Odlican tekst,ovo treba kao sticky  :smil4094cd804f7c4:  442.gif
3x Eublepharis macularius
Hemidactylus imbricatus

Offline 2800aaa

• Faca na forumu
« Odgovori #6 : Lipanj 25, 2012, 22:42:40 poslijepodne »
Dobar tekst :smil42c642f95f382:
Ja bi još dodao iz osobnog iskustva, ne uspije svako parenje. Ponekad je ženka preagresivna, mužjak šonjo pa se boji i bježi ili je jalov. Ili se ženka presvuče prije nego napravi kokon. A često ženka polegne jaja ali ne smota dobro kokon, ne napravi lopticu i sva jaja propadnu... :smil42c3e82ec5c2d:

Točno to nikada nije onako kako se pročita. NPR. nama poznati uzgajivač i kolekcionar sa You tube-a
( JON ) pario Maculatu a pošto je Maculata pauk iz Afrike pretpostavljalo se da netreba puno vlage jer
je to ipak pauk iz Afrike . Ugl. napravila je kokon i svi su se malci posušili u kokonu .
Speak kaj or die !

Offline spider_girl

• Zasluženi član
« Odgovori #7 : Lipanj 25, 2012, 23:13:03 poslijepodne »
NPR. nama poznati uzgajivač i kolekcionar sa You tube-a
( JON ) pario Maculatu a pošto je Maculata pauk iz Afrike pretpostavljalo se da netreba puno vlage jer
je to ipak pauk iz Afrike . Ugl. napravila je kokon i svi su se malci posušili u kokonu .

strašno. to mi uopće ne bi palo na pamet da se može dogoditi. vidiš super da možemo čuti i skupiti iskustva od ljudi koji su to sve istestirali  uživo :smil42c642f95f382:
Se7en

Offline ZlatniLjiljan95

• Početnik
  • *
    • Facebook profil
« Odgovori #8 : Rujan 30, 2012, 21:41:01 poslijepodne »
 :smil42c3e82ec5c2d: Super tekst! Jako detaljan i poucan.  :wink:
Da znam, koliko ne znam...