Tema: Uzgoj- Blaptica dubia  (Posjeta: 29958 )

Gost

• Gost
« : Rujan 08, 2009, 19:17:03 poslijepodne »
Opčenito :Potječu iz Brazila i Južna Amerika,maksimalna veličina odrasle jedinke je oko 5cm.Spolnu zrelost postižu za 3-5 mjeseci.Nakon parenja ženka nosi u sebi ooteku, nekih 14-21 dan, u kojoj se nalazi 20-30 malih, koji se radaju živi i sposobni za samostalan život. Ova vrsta žohara je vrlo laka za uzgoj, bez intenzivnih mirisa,a uz to i dobra hrana za gmazove!

Sve šta nam je potrebno za uzgoj žohara:Što je potrebno za uzgoj:

-Plastićna  ili staklena posuda dimenzija min 40x30x30

-kartoni  za pakiranje jaja

-suha  hrana (za pse,mačke,ribice...)

-dvije  posudice za hranu

-za  početni uzgoj min 20-tak jedinki različitih spolova (što više to bolje)

Možete ih držati  u bilo cemu. Ja koristim plasticne kutije, velicine 40x30x30 cm okvirno i tu po nekim procjenama može stati 1000 odraslih. Treba postaviti neke kartone od jaja, kako bi im se povecao prostor i kako bi imali gdje da se sakriju.

Podloga:Ako se odlucite za korištenje podloge možete koristiti piljevinu ili bilo koju vrstu zemljane podloge, recimo treset, humus, neku mješavinu kupljenu u cvječari ili kokosov treset,ali preporučujem da nestavljate ništa za podlogu jer če vam biti puno lakše za čiščenje.

Temperatura :Treba biti oko 30 °C - 35 °C kako bi se razmnožavale maksimalno brzo. Ako ih ipak ne želite brzo razmnožavati ili želite da zaustavite razmnožavanje, samo snizite temperaturu na nekih 25 °C. Svjetlost im naravno smeta i ne vole je kao i svi drugi žohari.

Vlažnost zraka : Vlažnost im je bitna i zbog toga ne treba raditi veliki ventilacioni otvor, ali se mora voditi racuna da se voda ne kondenzira na stranicama, jer može lako doci do plijesni. Treba im davati razno voce i povrce koje ce povisiti vlagu i održati je na potrebnom nivou

Voda : Svu potrebnu vodu dobijaju iz hrane(voca i povrca) kojom ih hranite svakih nekoliko dana ili češče.

Ishrana : Jedu sve i svašta. Ja koristim dehidriranu hranu za pse i voce i povrce im ubacujem svaki ili svaki drugi dan. Ubacite bolje manje nego više hrane da se ne upljesnivi, poslje nekoliko hranjenja cete znati koliko mogu pojesti za jedan dan i toliko ih hranite.

Večinu teksta sam sam napisao,ali neke informacije sam prekopirao sa nekih drugih str.bilo je davno pa se točno nesječam sa kojih...slike su moje

« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2011, 15:14:04 poslijepodne Grix »

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #1 : Rujan 08, 2009, 19:22:34 poslijepodne »
Super :D A slikica?  :D
♫▄ █ ▄ █♫ MUSIC♫ █ ▄ █ ▄♫

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #2 : Rujan 08, 2009, 20:11:15 poslijepodne »
Kvalitetan tekst,pogotovo za početnike...
Ali važno je i napomenuti da kolonije treba osvježavati sa novim odraslim jedinkama kako bi razmnožavanje bilo max. učinkovito :D
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2009, 09:22:25 prijepodne Grix »

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #3 : Rujan 08, 2009, 20:31:24 poslijepodne »
Eto,tako :D Sa slikicama je bolje :D I mi možda postanemo jednog dana moderatori,A Toncek? :D  :D
♫▄ █ ▄ █♫ MUSIC♫ █ ▄ █ ▄♫

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #4 : Rujan 08, 2009, 20:56:58 poslijepodne »
Eto,tako :D Sa slikicama je bolje :D I mi možda postanemo jednog dana moderatori,A Toncek? :D  :D

Hahah,dečki ak ovak nastavite...ko zna.... ;)  ;D

toncek12

• Gost
« Odgovori #5 : Rujan 09, 2009, 12:49:56 poslijepodne »
Eto,tako :D Sa slikicama je bolje :D I mi možda postanemo jednog dana moderatori,A Toncek? :D  :D

Hahah,dečki ak ovak nastavite...ko zna.... ;)  ;D

je u pravu si to sam zaboravio napisati...znam iz iskustva da se nakon nekih nekoliko mjeseci prestanu razmnožavat,a uvjete uvijek držim iste...pokušao sam sa novim mužjacima i odma je krenulo na bolje :D

Offline puska

• Faca na forumu
« Odgovori #6 : Rujan 14, 2009, 13:23:45 poslijepodne »
Eto,tako :D Sa slikicama je bolje :D I mi možda postanemo jednog dana moderatori,A Toncek? :D  :D

Hahah,dečki ak ovak nastavite...ko zna.... ;)  ;D

je u pravu si to sam zaboravio napisati...znam iz iskustva da se nakon nekih nekoliko mjeseci prestanu razmnožavat,a uvjete uvijek držim iste...pokušao sam sa novim mužjacima i odma je krenulo na bolje :D

Ja to rjesavam tak da imam doma 4 odvojene kolonije(male su al bit ce polako), i onda ih malo s vremena na vrijeme izmjesam i to je to...
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

toncek12

• Gost
« Odgovori #7 : Rujan 14, 2009, 16:33:40 poslijepodne »
ma neče meni...pružam im kraljevski tretman al ništa...neče da se kote više neznm kaj im je  :undecided:

Offline ZeleniMrav

• Faca na forumu
« Odgovori #8 : Rujan 14, 2009, 17:00:24 poslijepodne »
ma neče meni...pružam im kraljevski tretman al ništa...neče da se kote više neznm kaj im je  :undecided:

Probaj im davat narance tj. vitamin c u nekom obliku!

toncek12

• Gost
« Odgovori #9 : Rujan 14, 2009, 17:23:42 poslijepodne »
stari moj sve im davam,3 vrste voče imaju u nutra i hrane i sve i neče...čuo sam da su mi ostarjele ženke...pa neče više

Offline ZeleniMrav

• Faca na forumu
« Odgovori #10 : Rujan 14, 2009, 17:59:33 poslijepodne »
čuo sam da su mi ostarjele ženke...pa neče više

procitao sam,moguce i to...

toncek12

• Gost
« Odgovori #11 : Rujan 14, 2009, 18:12:04 poslijepodne »
ma je to je 100% evo ako se netko zapita,može i ovo uzeti u obzir...znači prošlo je nekih godinu dana i ljepo su se kotile imao sam dubija na bacanje...i odjednom su stale...znači ženke su ostarjele i više se nedaju parit...

Offline puska

• Faca na forumu
« Odgovori #12 : Rujan 14, 2009, 18:38:35 poslijepodne »
ma je to je 100% evo ako se netko zapita,može i ovo uzeti u obzir...znači prošlo je nekih godinu dana i ljepo su se kotile imao sam dubija na bacanje...i odjednom su stale...znači ženke su ostarjele i više se nedaju parit...
Nekad ti se zna desit da cijela kolonija postane sterilna meni bilo prije mjesec dva morao sam ih se svih rjesit...
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

toncek12

• Gost
« Odgovori #13 : Rujan 14, 2009, 18:44:16 poslijepodne »
kako misliš sterilna?

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #14 : Rujan 14, 2009, 18:45:01 poslijepodne »
kako misliš sterilna?

Sterilna - neplodna  :grin: