Tema: Pripreme za Bradatu agamu  (Posjeta: 5883 )

Offline Vice22

• Junior član
  • **
« : Listopad 27, 2012, 20:53:50 poslijepodne »
Pozdrav! :smil4094ce494fac7: Evo,ako sve bude išlo po planu ubrzo bih trebao dobiti jednu bradatu agamau,staro cca. 2ipo mjeseca. Razmišljao sam se dugo između j.kameleona i agama,ali pobjedila je agama,samo zato jer je jednostavnija za držanje. Terarij će bit od iverice dimenzija 100x50x50. Znam da je dužina knap,ali to je maximum koji mi može stati u sobu. Preko ljeta će bit vani,u fleksariju jer su u Dubrovniku preko ljeta svaki dan temperature +30°C. Uzet ću spot lampu za grijanje. Isporbat ću ih nekoliko pa ću vidjet koja dovoljno grije. Također UVB žarulja će biti ona štedna. Samo me zanima od koliko W da uzmem? Uz to će biti i jedna neonka dužinom cijelog terarija. Za podlogu će biti kvarcani pijesak- 15kg. Nadam se da će bit dovoljno. Zanima me da li da uzemem mužjaka ili ženku? Mislim da su ženke manje agresivne,a ja bih volio da agamu kada naraste mogu uzeti u ruku bez nekih velikih problema. I da li je agama od 2ipo-3mjeseca već "stara" za naviknut se na ruku?  :smil4093e95ebc67a: U početku ću je hraniti uglavnom s lateralisima i fobasima,a možda i još nekim kukcima, uz to će bit i voće i povrće. I za kraj imam još par pitanja:
1.Kupanje agame u vodi. Svako koliko?Je li obavezno?
2. Hibernacija? To svaka agama radi? Koliko traje i kako postupati u tom razdoblju?
3. Da li staviti spoticu i UVB lampu jednu do druge ili ih držati odvojeno?
Podcrato sam još u tekstu neka pitanja na koja bi volio dobiti odgovore  :smil42c642f95f382: Hvala svima unaprijed!  442.gif

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #1 : Listopad 28, 2012, 10:37:58 prijepodne »
Malo prođi kroz ove teme ako već nisi
http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=44.0
http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=1304.0

Spot lampa - kao što i samo ime kaže - usmjerava svjetlost na jedno mjesto (spot) koje tada postaje sunčalište. A kada već imaš sunčalište, pretpostavljam da će se agama na tom mjestu najviše izležavati pa odmah možeš na isto mjesto staviti i UVB lampu (u temi izrade terarija piše na kojoj visini treba biti postavljena UVB lampa) ili možeš staviti UVB neonku koja se proteže preko cijelog terarija. Što se tiče jačine UVB lampe, uvijek uzmi što jaču jer ništa ne može nadomjestiti pravo sunčevo zračenje.

Ako redovito navikavaš agamu na svoju prisutnost, ne vidim razloga zašto ga bez problema ne bi mogao uzeti na ruke.

Što se tiče brumacije, brumiraju samo odrasli tako da si neko vrijeme bez brige.

Svakako se dobro opskrbi hranom (nekoliko kolonija barem 2 vrste žohara) jer mlade agame jedu i po 30ak žohara dnevno.

Offline Vice22

• Junior član
  • **
« Odgovori #2 : Listopad 29, 2012, 19:41:25 poslijepodne »
Hvala na odgovoru! Nego ako stavim neonku UVA/UVB na vrh terarija znaci da ce bit cca.45 cm udaljena od agame jer je tararij visok 50cm. Mislim da je bolje stavit štednu UVA  :smil42c642f95f382:
Nego zna li netko koji je najjednostavniji način za staviti neonku u terarij?  :smil4093e95ebc67a:

Offline chuchek

• Administrator
  • Junior član
    • fb profil
« Odgovori #3 : Listopad 29, 2012, 19:49:46 poslijepodne »
mozes precizirati? mislis na cijev? ili na zarulju kako si i spomenio?

Offline Vice22

• Junior član
  • **
« Odgovori #4 : Listopad 29, 2012, 22:06:21 poslijepodne »
Na jedan dio će ići Spot žarulja za grijanje i do nje uva štedna,ali pošto bradate vole puno svijetla mislio sam stavit i jednu neonku dužinom cijelog terarija. Pošto mi je komplicirano slaganje prigušnica i sličnih stvari mislio sam stavit nešto ovakvo:

Ovaj komplet samo zaljepim unutar terarija i to je to.

Offline chuchek

• Administrator
  • Junior član
    • fb profil
« Odgovori #5 : Listopad 29, 2012, 22:36:11 poslijepodne »
aha. vjerujem da imas neke zakacke ili neki bog za postavit to na plafon terarija samo fino provuces kabel kroz vrh negdje da ti ne ide kroz terarij ili se mozda sarafi direkt. trebalo bi malo detaljnije pogledat samu lampu

Offline dino

• Junior član
  • **
« Odgovori #6 : Studeni 08, 2012, 09:34:53 prijepodne »
Ja imam bradonju s spoticom i tom štednom uvb i u ove cca. 2 godine(i više) nije bilo nikakvih problema glede toga tako da nevidim razloga zašto ne staviti tu štednu a i jeftinija je  :smil42c642f95f382: