Tema: Treset  (Posjeta: 3522 )

Offline kuna

• Zasluženi član
« : Ožujak 30, 2013, 22:43:20 poslijepodne »
Ehh ovako  :smil42c703bf5cc78:
prije par dana sam bio na vikendici, i u šumi sam pronašao 2 one izrasline na drvetu (kao gljive)
ovako nesta, samo puno, puno, puno veće i teže.
više liči na ovo.
Bilo je teško nekih 2-3 kg.
Izvadio sam unutrašnjost i odvojio je u posebnu posudu.
Od vanjske strane sam napravio neku vrstu zidne svjetiljke.

Unutrašnji dio sam potopio u vodu preko noći ( čisto da omekša) i to sam stavio u mašinu za mljevenje mesa.
Tako da sam od toga dobio treset.
Vrlo je sličan kokosovom, i zadržava vlagu možda čak i bolje od kokosovog.
To sam stavio u pećnicu i zagrijao na 220 stepeni.
I evo kako to sada izgleda.

Sad se ja pitam  :smil4093e95ebc67a: da li je ovo ok kao substrat za terarij ?
« Zadnja izmjena: Ožujak 31, 2013, 11:43:50 prijepodne blacid »

Offline Filip_Pu

• Zasluženi član
  • Filip Cerni
« Odgovori #1 : Ožujak 31, 2013, 03:52:23 prijepodne »
Bas zanimljivo. Ne zelim se praviti pametan no koliko ja znam, a imam znanja i od akvaristike gdje sam cesto koristio razne vrste treseta i mogu ti reci da po meni nebi trebalo biti problem ( Eventualno ako je sastav same gljive toksican, onda je vec upitno pa bi bilo dobro provjeriti tocno o kojoj se vrsti gljive radi i njen sastav, neznam, cisto ono, sigurnosti radi mozda ) No sam po sebi treset je zapravo talog koji nastaje raspadanjem drveca, trave, mahovine, uglavnom mrtve vegetacije, pa i gljiva  :smiley: Po meni, nisi pogrijesio, a sad, bas me zanima sto ce reci iskusniji teraristi.

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #2 : Ožujak 31, 2013, 11:48:40 prijepodne »
I ja mislim da nema problema oko korištenja toga kao treseta. Kao što je Filip rekao, treset se može praviti od svega i svačega (recimo, od lišća, kore drveta i sl.). Sada je samo pitanje koliko se isplati to praviti sam, jer su ciglice treseta jako jeftine (pogotovo vani na sajmovima).

Samo pripazi s onom svjetiljkom, djeluje mi zapaljivo!

Offline kuna

• Zasluženi član
« Odgovori #3 : Ožujak 31, 2013, 12:39:08 poslijepodne »
Hvala na odgovorima  :smil4094ce494fac7:
I ovo za svjetiljku, ispod žarulje se nalazi metalna podloška, tako da nema doticaja sa drvenim dijelvima  :smil42c3e9b74e235: