Tema: Jemenski kameleon  (Posjeta: 2442 )

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« : Srpanj 27, 2014, 01:07:38 prijepodne »
Pozdrav svima, novi sam na forumu pa ako bum imao koju gresku unaprijed se ispricavam :)
Ovako, citao sam sad ovdje o ovim kameleonima i puno ste mi vec pomogli. San mi je imati gustera, dugo zelim iguanu, al nju cu si uzet kad cu bit negdje za stalno.
Moje pitanje je:
S obzirom da putujem 3-5 puta godisnje relacija zg-dub, znaci racunajte i povratke i sve oko deset puta se vozim busom godisnje. Jel kameleon moze podnijeti toliko voznje i cesto mijenjanje okoline, klime...
E da...
Sjetio sam se jos jednog pitanja :)
Kako se odnosi s drugim zivotinjama (u zg-u ce se mozda druzit s mackama i psima (ak bu smio), u dubrovniku sa tvorom i papigom)
Jel smije brijat s drugim zivotinjama il mu je to stres?
Unaprijed hvala

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #1 : Srpanj 27, 2014, 09:15:47 prijepodne »
Pozdrav,  506. Kameleoni vole samoću i jako su osjetljivi na stres. Treba izbjegavati stres jer to može utjecati na njihov imuni sistem, čineći ih sklonijim bolestima. 

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #2 : Srpanj 27, 2014, 10:40:53 prijepodne »
Mislim da bi mu putovanja bila jako stresna. Kameleoni baš i ne vole kontakte s drugim ljubimcima, već im je to stresno.

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« Odgovori #3 : Srpanj 27, 2014, 13:41:47 poslijepodne »
:(
Onda nebu bio medu drugim zivotinjama.
A ja bi stvarno htio kameleona, jel ima itko kakvu ideju kako da mu olaksam putovanja?
I sjetio sam se sinoc jos necega, kad ga pustim van jel smije jest hranu iz vana, npr. muhe, komarce...
I ako smije sto ako naleti na osu, pcelu, pauka i te malo opasnije zivine.
Mozda postavljam glupa pitanja, al zelim bit siguran da ce kameleon bit dobro

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #4 : Srpanj 27, 2014, 14:00:16 poslijepodne »
A jesi li razmisljao o drugim gusterima koji su jos laksi od kameleona za držanje kao što su zeleni anol ili leopard gekon.  Smije on pojest kukca iz prirode , ali ne smije biti šprican otrovima kojima poljoprivrednici špricaju voće i povrće i ne smije jesti kukce s debelim hitinskim slojem( kornjaše, bubamare, itd.)

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« Odgovori #5 : Srpanj 27, 2014, 14:14:16 poslijepodne »
Razmisljao sam o iguani. Nju zelim vec jako dugo.
Jel bi ona bila bolja opcija sto se tice drugih zivotinja i putovanja?

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #6 : Srpanj 27, 2014, 14:28:57 poslijepodne »
Iguana bi bila puno bolja opcija sto se tice putovanja i drugih zivotinja, ali ne znam kako bi odraslu iguanu od 1,5 m vozio u autobusu. Hoces li da ti napisem nesto o drzanju iguane, hrani , terariju, temperaturi, ponašanju, itd.

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« Odgovori #7 : Srpanj 27, 2014, 14:36:37 poslijepodne »
Ajme hvala ti :D  :smil4094cd804f7c4:
Ak ti se stvarno da napisi. Neke stvari znam o njima, al sam zahvalan na sto vise informacija.
Sto se tice voznje kupovao bum dvije karte ak bu bilo potrebno. Sve cu za gustera napravit.

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #8 : Srpanj 27, 2014, 15:45:27 poslijepodne »
Opis: zelene iguane su mirni kućni ljubimci, međutim svaka ima svoj karakter. Mogu se odazivati na ime. Privržene su vlasniku, ali imaju dobro pamćenje i zapamtiti će ti ukoliko joj se zamjeriš. Ona će se ponašati prema tebi jednako kao i ti prema njoj. Narastu oko 1,5 m, a životni vijek im je 10-15 godina.
Terarij: Terarij ili prostor u kojem boravi mora biti velik. Za odraslu iguanu mora biti dimenzija: 3m x 2,5m x 2,5m može malo manji, ali ove dimenzije su super za iguanu. Terarij mora biti i visok jer iguana provodi dosta vremena u krošnjama drveća pa terarij mora biti tako uređen. U terariju treba biti mjesto na kojem se iguana može sunčati( nekakvo deblo ili tako nesto).  Za podlogu u terariju koristiš treset. U terariju bi trebalo biti umjetnog ili živog bilja i grana na koje će se iguana penjati. Dnevna temperatura u terariju mora biti između 25-28*c, a na mjestu za sunčanje 32. Noćna bi trebala biti 21-24 nikako ne smije pasti ispod 21*c. Vlaga bi trebala biti između 70-80%, vlagu održavaš prskanjem terarija i posudom za vodu koja treba biti dovoljno velika. Za postizanje pravilne temp. Preko noći su najbolje keramičke žarulje. Obavezna ti je uporaba neonskih lampi. I lampi koje imitiraju uv svijetlost na gušterovom sunčalištu.
Prehrana: 80% iguanine prehrane čini povrće, 10% voće i povremeno se daju i ostale namirnice.
Možeš im od voća i povrća dati: zelje, radić, rikulu, radič, mrkvu, krastavce, tikvice, repu, brokulu, banane, lubenicu, dinje, jabuku, papaju i mango. Od ostalih namirnica im se daje: tvrdo kuhana jaja, riža, tjestenin, kruh, kuhana riža. Vitaminsko-mineralni dodaci im se daju 2-3 puta na tjedan. Posudica s vodom mora biti uvijek dostupna. 
Iguanu ćeš moći izvoditi u šetnju na uzici, odazivati će ti se na ime, biti ti privržena itd... Ako imaš još bilo kakvih pitanja slobodno pitaj.

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« Odgovori #9 : Srpanj 27, 2014, 16:05:36 poslijepodne »
Puno ti hvala
Stvarno si mi puno pomogao.
Samo bi htio pitati, s obzirom da cu radit terarij jel znas koliko cca kosta oprema za unutra(zarulje, grijaci...)
I koje zive biljke mogu stavit u terarij?

I ispricavam se adminu kaj sam otisao daleko u off topic, al mi nije imalo smisla radit novu temu. Nadam se da ne smeta :)

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #10 : Srpanj 27, 2014, 16:29:05 poslijepodne »
Bolje nemoj stavljati zive biljke u terarii jer o pravim biljkama treba puno više brige nego umjetnim. I kada putuješ u Dubrovnik netko ih mora zaljevati pa rađe kupi umjetne biljke. Sve bi te moglo koštati oko 900kn oprema za terarij, podloga, biljke umjetne, posuda za vodu, posuda za hranu, grijač, rasvijeta, uv lampa, termometar, higrometar i vitamini. A mala iguana kosta oko 500 kn.
Sretno ti s kupnjom iguane i izradom terarija i slobodno ako te još što zanima pitaj. I kada kupis iguanu stavi slike. Pozdrav :smil4094cdc20fce7:

Offline Iggy

• Početnik
  • *
« Odgovori #11 : Srpanj 27, 2014, 16:36:45 poslijepodne »
Hvala ti puno.
Iguanu kupujem poslije ljeta, obavezno cu stavit slike
Jos jednom hvala na pomoci i informacijama
Pozdrav
 :smil4094cdc20fce7: