Tema: pozdrav, molim savjet  (Posjeta: 9387 )

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« : Kolovoz 14, 2014, 21:17:31 poslijepodne »
Lijepi pozdrav svima!
Ovdje Marko iz Zagreba, imam 22 godine, po struci sam veterinarski tehničar.

Razmišljam o nabavci guštera za kućnog ljubimca, ali o njima neznam ništa pa sam došao ovdje pitati vas da mi predložite guštera.

Moje želje su:
-da je gušter biljojed (stvarno ga nebi volio hraniti živim crvima, miševima i slično, mrtvima već nekako)
-bitna je i veličina, točnije da nebude baš neki sitni, svega par cm kada odraste, niti da bude čudo preko 50cm, čisto zbog veličine terarija

Još me zanima koliko često se terarij treba čistiti? Dali terarij smrdi, ono tipa dali gušter ima specifičan miris koji se osjeti u cijeloj prostoriji?
« Zadnja izmjena: Kolovoz 14, 2014, 21:37:45 poslijepodne black_hole »

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #1 : Kolovoz 14, 2014, 22:24:41 poslijepodne »
Nakon malo čitanja vidim da izbor baš i nije neki.
Koliko vidim na forumima, početnicima se najčešće preporuča bearded dragon, po naški bradati zmaj, odnosno valjda bradata agama.

Najrađe bi guštera kupio direktno od uzgajivača, ako ne prodaje terarije onda samo guštera. Mislim da bi tako dobio najbolje savjete.

Ako slučajno ovdje ima koji uzgajivač bradatog zmaja i da je blizu zg-a ja ga molim da mi se javi preko poruke.

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #2 : Kolovoz 14, 2014, 22:45:07 poslijepodne »
Dobro došao  506. Terarij za bradatu agamu bi trebao biti minimalnih dimenzija 90x45x45 cm, a idealno je 120x60x60.  Vlaga bi trebala biti oko 45%. Temperatura na mjestu za sunčanje bi trebala biti između 42-46 stupnjeva celzijusevih, a u hladnijam dijelu 21-30 stupnjeva celzijusevih. Treba biti razlika između noćne i dnevne temperature. Noćna temperatura treba biti oko 21 stupanj celzijusev i nikako nebi smjela padati ispod 15 stupnjeva. Izvor uvb svijetla joj je neophodan. Prehranu mladih bradatih agama čine 70% crvi i kukci, a 30 posto biljna hrana. Prehranu odrasle bradate ageme čini 70% biljna hrana, a 30% kukci i crvi. Kao podloga u terarij se koristi pjesak.

Gušter biljojed ti je pustinjska iguana i ne naraste velika nekih 40 cm. 
Terarij za pustinjsku iguanu bi trebao biti minalnih dimenzija 80x40x40cm. U hladnijem djelu temperatura treba biti oko 26 stupnjeva, a u toplijem oko 37 stupnjeva. Na mjestu za sunčanje treba bi biti oko 45 stupnjeva. Noćna treba pasti na između 16-25 stupnjeva. Mora imati uv osvijetljenje. Vlaga oko 45%. Isključivo jede hranu biljnog porijekla. Ovaj guster bi mogao biti idealan za tebe!  :smil42c642f95f382:

Ali pustinjska iguana je zahtjevna za držanje, a i teško ih je tu nabaviti!!!
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 19:18:25 poslijepodne blacid »

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #3 : Kolovoz 14, 2014, 23:24:55 poslijepodne »
Hvala Bruno. Sada sam malo čitao o pustinjskoj iguani, ona bi definitivno bila moj najbolji izbor ali nema šanse da je uspijem nabaviti.

Di bi mogao kupit terarij kakav treba za bradatu agamu 100š x 50v x 50d? Znači kompletno sa lampom.

« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 19:19:02 poslijepodne blacid »

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #4 : Kolovoz 14, 2014, 23:35:58 poslijepodne »
U oglasima ima terarija! :smiley:

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #5 : Kolovoz 15, 2014, 00:15:34 prijepodne »
Hvala  :grin: , sada ću ja prošvrljati oglasima i na ovom forumu.

Da zalijepim što sam na drugom napisao, isto vrijedi i ovdje.

Kupujem bradatu agamu koja će biti moj prvi gušter.

Volio bi sve kupiti ovako privatno a ne u zoo dućanu. Pa bi molio sve ponude i savjete u komentar ili na poruku.

Dakle trebam:
-mladu bradatu agamu i osnovne upute kako je održati živom
-terarij dimenzija otprilike 100d x 50v x 50š   (cijeli stakleni ili kombinacija sa ivericom? neki kažu bolje staklo neki bolje iverica?)

Kada bi terarij uključivao i UVB rasvjetu to bi bilo odlično. Da nemoram na 20 mjesta kupovati ali nije ni to problem nego me brine kako to pripasati jedno na drugo.
Nov ili korišten, svejedno mi je.

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #6 : Kolovoz 15, 2014, 00:20:30 prijepodne »
U oglasima ima terarija! :smiley:
Jel si mislio na oglase tipa oglasnik.hr i njuškalo ili postoje i oglasi baš na ovom forumu? ako da ja ih nemrem nać  (na forumu)  :smil4093e95ebc67a:

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #7 : Kolovoz 15, 2014, 08:49:57 prijepodne »
Imaš oglase skroz dolje na kraju ovog foruma, a i mislo sam općenito da pređeš sve oglasnike! Sretno ti s kupnjom bradate agame i stavi slike terarija i bradate agame kada je uzmeš. Najbolje ti je guštera uzeti od nekog uzgajivača.  :smil42c642f95f382:

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #8 : Kolovoz 15, 2014, 09:28:04 prijepodne »
Ja i dalje nemogu naći oglase ovdje. Možda trebam imati preko 20 postova da bi ih vidio.

Guštera ću nabaviti lako, ima dosta oglasa na njuškalu i facebooku.
Problem je terarij, njega baš i nemogu naći.

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #9 : Kolovoz 15, 2014, 14:25:12 poslijepodne »
Nemogu ti odgovoriti na poruku. Pa evo ovdje zahvaljujem.

Problem je što mi se kod tih terarija kakve čovjek radi, a i ostali tako rade, ne sviđa kako je riješena rasvjeta, to postavljanje neonke sa nutarnje strane na plafon terarija. Neonka previše upada u oči kada se gleda unutra. Puno mi je ljepše kada terarij ima poklopac koji prekriva veći dio terarija i koji sakriva dio rasvjete. Tako je to riješeno sa akvarijima, neonku ne vidiš.

Eh i da, oglasnik na forumu nemogu otvoriti, pre malo postova očito.

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #10 : Kolovoz 15, 2014, 16:16:50 poslijepodne »
Ok, valjda imaš pre malo postova! Ako te još što zanima slobodno pitaj.  :smil4094cdc20fce7:

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #11 : Kolovoz 15, 2014, 16:20:51 poslijepodne »
Vjerovatno ću uzeti terarij od exo tera 90x45x45, malo jesu na knap dimenzije za ovoga guštera ali nema veći.. ima jedino viši

Uzeo bi i Compact top, to je kao poklopac/kučište za rasvjetu. Ali koliko vidim exo terra prikazuje da ti compact top-ovi idu duž cijelog terarija, što mi onda ne ostavlja mjesta za UVB lampu. U te compact top-ove se može šarafit i do 4 žarulje, pa sad neznam dali bi mogao staviti 3 te neke normalne i 1 na kraj UVB. Pogubio sam se u toj rasvjeti.. ima 200 vrsta žarulja.

Ovdje se može vidjeti kako taj compact top izgleda. http://www.exo-terra.com/en/products/compact_top.php

Slušam prijedlog kako riješiti rasvjetu  :)

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #12 : Kolovoz 15, 2014, 16:58:47 poslijepodne »
Minimalne dimenzije terarija za bradatu agamu bi bile te dimenzije 90x45x45 cm tako da je to u redu. UVB lampa bi trebala biti preko cijele dužine terarija, a lampa za sunčanje bi trebala biti uperena u jedno povišeno mjesto ( drvo, kamen, ...) u terariju gdje bi se agama sunčala.

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #13 : Kolovoz 16, 2014, 11:44:36 prijepodne »
Evo jedan link za ukratko u bradatima
http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=44.msg226#msg226

A ovdje ima još nešto
http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=1830.0

Oglase ne vidiš dok ne skupiš 20 postova, tako da se s time malo strpi  :smil42c3e9b74e235:

Osim terarija, najvažnija priprema za bradatu agamu je uzgoj žohara jer bradata agama stara do godine dana može pojesti i 30ak žohara dnevno! Stoga bi bilo odgovorno prije nabavke guštera napraviti nekoliko kolonija žohara. Preporučam lateralise ili dubije (za male su bolji lateralisi jer se više kreću).

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #14 : Kolovoz 16, 2014, 13:33:59 poslijepodne »
Bogme da skupi su da bi ih stalno kupovao..
A strah me uzgajati ih, ti lateralis mužjaci čak i lete.. pa kako to čistit.. samo mi treba da mi se po kući nakote  :undecided:

Gdje bi mogao kupiti spolno zrele jedinke, po mogućnosti neke vrste kaj ne leti  :laugh: , a da su dobri kao hrana mladoj bradatoj agami
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2014, 13:37:45 poslijepodne black_hole »