Tema: pozdrav, molim savjet  (Posjeta: 9386 )

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #15 : Kolovoz 16, 2014, 14:08:22 poslijepodne »
Odrasle spolno zrele jedinke možeš kupiti  u oglasniku. Mužjaci blaptice dubije ne lete!  :smil42c642f95f382:
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2014, 14:11:15 poslijepodne Bruno »

Offline xkovax

• Junior član
  • **
« Odgovori #16 : Kolovoz 16, 2014, 16:49:36 poslijepodne »
razmisli i o tome da sam sklepaš terarij pogotovo ako imaš malo smisla za to i vremena....

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #17 : Kolovoz 17, 2014, 15:57:19 poslijepodne »
Bogme da skupi su da bi ih stalno kupovao..
A strah me uzgajati ih, ti lateralis mužjaci čak i lete.. pa kako to čistit.. samo mi treba da mi se po kući nakote  :undecided:

Gdje bi mogao kupiti spolno zrele jedinke, po mogućnosti neke vrste kaj ne leti  :laugh: , a da su dobri kao hrana mladoj bradatoj agami

Mislim da cijena nije toliko problem koliko to što ih možda nećeš uvijek moći kupiti kada ti trebaju. Računaj da trebaš 30ak dnevno pa ti za mjesec dana treba nešto manje od 1000 komada. Ne znam hoćeš li moći uvijek kupiti toliko, pogotovo zimi, a po cijenama kod nas je to barem 500kn. Isto tako, spolno odrasle jedinke se u pravilu ne prodaju zbog toga što su spolno zrele pa ih ljudi zadrže za uzgoj, a druga stvar je (ovo je važno osobito kod lateralisa koji kratko žive) što nikada ne znaš koliko su ti kukci stari pa se nerijetko može dogoditi da većina ugine kroz nekoliko tjedana (bilo je nekoliko postova o tome ovdje na forumu). Obzirom da nije teško uzgajati ih, trebao bi početi s time jer će ti trebati oko godinu dana da dobiješ količinu koja ti treba.

Odrasle spolno zrele jedinke možeš kupiti  u oglasniku. Mužjaci blaptice dubije ne lete!  :smil42c642f95f382:

Malo pročitaj teme o žoharima, tamo lijepo piše da lete samo mužjaci i to svega 30ak cm i kada skaču s visine. Alternativa su fobasi, cvrčci ili skakavci s time da obično skakavce ljudi ne uspiju razmnožiti. 

O svemu ovome se dosta pisalo na forumu pa si uzmi malo vremena i pregledaj stare teme ;)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 15:59:47 poslijepodne blacid »

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #18 : Kolovoz 17, 2014, 16:33:36 poslijepodne »
500kn mjesečno samo za živu hranu... to je meni previše

a druga varijanta, da ih sam uzgajam... pa da bi to uzgojio treba mi još 10 akvarija/posuda i čitava prostorija samo za uzgoj hrane.. + ukučani ne dopuštaju da žohar pređe kučni prag.. stvarno neznam di bi to uzgajao, niti u čemu.....

počinje mi biti jasno zašto jako malo ljudi ima guštere kao kućne ljubimce... čitava filozofija je ovo...

Offline xkovax

• Junior član
  • **
« Odgovori #19 : Kolovoz 17, 2014, 16:56:36 poslijepodne »
Razmisli o zelenoj iguani, prehrana je dosta jednostavnija... i jako zanimljiva životinja....

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #20 : Kolovoz 17, 2014, 17:45:49 poslijepodne »
Razmisli o zelenoj iguani, prehrana je dosta jednostavnija... i jako zanimljiva životinja....
možeš mi molim te reći latinski naziv ili kakav već, te zelene iguane
ovako mi google izbacuje svašta

našao sam ja puno guštera biljojeda koji mi se sviđaju ali to nabaviti u Hr je nemoguća misija

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #21 : Kolovoz 17, 2014, 17:50:36 poslijepodne »
Latinski naziv je iguana iguana, a naraste do 1,5 m!

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #22 : Kolovoz 17, 2014, 17:57:04 poslijepodne »
 :laugh:
Bradata agama odnosno 55cm je maximum koji bi mogao držati.. sve ostalo mi je preveliko

Jel bi se možda nekome dalo iz ove liste izdvojiti biljojede?

Anolis sagreii
Anolis equestris
Anolis carolinensis
Leiocephalus carinatus
Leiocephalus personatus
Ameiva ameiva
Physignathus concincinnus
Eublepharis macularius
Pogona vitticeps
Ptychodactylus hasselquisti
Cyrtopodion scaber
Takydromus sexlineatus
Agama agama
Correlophus ciliatus
Phelsuma quadriocellata
Phelsuma laticauda
Phelsuma grandis
FLepidothyris (Riopa) fernandi
Cordylus tropidosternum
Gecko gecko
Varanus exanthematicus
Chameleo callyptratus
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 19:16:53 poslijepodne blacid »

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #23 : Kolovoz 17, 2014, 18:43:57 poslijepodne »
Gušteri biljojedi nisu baš jednostavni za držanje, stoga nisu preporučljivi za početnike. Neke porodice su Uromastyx, Sauromalus, Dipsosaurus, Brachylopus, Corucia...

Gušteri su općenito zahtjevnije životinje, tj. o njima treba brinuti svaki dan. Ako nisi spreman na takvu obvezu, razmisli o drugim, jednostavnijim, ljubimcima koji se mogu držati u terarijima  :smil42c3e9b74e235:

Bradate agame, leopard gekoni i kameleoni su nekako najčešći izbor za ljubimce (iako su kameleoni nešto zahtjevniji). Uzgoj žohara nije toliko kompliciran, ne treba 10 posuda, već su dovoljne 2-3 kutije od 80ak litara. Zašto ne razmisliš o leopard gekonima? Jedu puno manje nego bradate agame. Ili o nabavci bradate agame starije od godinu dana? Nakon godinu dana njihova prehrana se bazira na povrću i voću uz manje količine kukaca.   

Bruno, što se tiče zelene iguane, jest biljojed, ali treba jako puno prostora što si ne mogu svi priuštiti.

« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 18:48:14 poslijepodne blacid »

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #24 : Kolovoz 17, 2014, 19:06:02 poslijepodne »
Znam, pitao je latinski naziv pa sam mu napisao i koliko odprilike naraste!  :smiley: Znam da treba iznimno velik terarij i prostor za takvog guštera!

Na početku je napisao da gušter ne smije biti velik pa mu nisam ni preporučio zelenu iguanu! :smil42c3e407d4690:
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2014, 19:16:09 poslijepodne blacid »

Offline xkovax

• Junior član
  • **
« Odgovori #25 : Kolovoz 17, 2014, 19:19:27 poslijepodne »
istina za iguanu sam ja imao terarij 210cm x 120x 80... nemora biti takav ali ako hoćeš da ima mjesta... nisam skužio ovo za prostor

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #26 : Kolovoz 17, 2014, 19:39:17 poslijepodne »
Gušteri biljojedi nisu baš jednostavni za držanje, stoga nisu preporučljivi za početnike. Neke porodice su Uromastyx, Sauromalus, Dipsosaurus, Brachylopus, Corucia...

Gušteri su općenito zahtjevnije životinje, tj. o njima treba brinuti svaki dan. Ako nisi spreman na takvu obvezu, razmisli o drugim, jednostavnijim, ljubimcima koji se mogu držati u terarijima  :smil42c3e9b74e235:

Bradate agame, leopard gekoni i kameleoni su nekako najčešći izbor za ljubimce (iako su kameleoni nešto zahtjevniji). Uzgoj žohara nije toliko kompliciran, ne treba 10 posuda, već su dovoljne 2-3 kutije od 80ak litara. Zašto ne razmisliš o leopard gekonima? Jedu puno manje nego bradate agame. Ili o nabavci bradate agame starije od godinu dana? Nakon godinu dana njihova prehrana se bazira na povrću i voću uz manje količine kukaca.   

Bruno, što se tiče zelene iguane, jest biljojed, ali treba jako puno prostora što si ne mogu svi priuštiti.

Samo gušteri mi se sviđaju od ljubimaca koji se mogu držati u terarijima.. Ko da imam neki strah od paukova i zmija...  razz
Ovo sa kupovinom starijeg bradonje je dobra ideja..  da je gekon biljojed onda bi ga možda i uzeo, ali budući da nije moj izbor ostaje bradonja, ljepši mi je.. 

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #27 : Kolovoz 17, 2014, 19:47:50 poslijepodne »
Pogledaj zelenog anolisa, možda ti se on svidi. Hrani se kukcima, ali jako je jednostavan za držanje.  :smil42c642f95f382:

Offline black_hole

• Junior član
  • **
« Odgovori #28 : Kolovoz 17, 2014, 20:22:11 poslijepodne »
Dobar  :smil42c642f95f382:

Ali uzet ću ja bradonju.. valjda bude to sve prije 9 mj

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #29 : Kolovoz 17, 2014, 20:35:36 poslijepodne »
Sretno,  :smil42c3e9b74e235:!