Tema: Kukuruzna zmija-pantherophis guttatus guttatus  (Posjeta: 5295 )

Offline Bruno

• Senior član
« : Kolovoz 24, 2014, 19:24:20 poslijepodne »
Kukuruzna zmija

OPIS:
Kukuruzna zmija je odlična za početnike i dosta je česta u teraristici. Kukuruzna zmija naraste oko 150 cm, a životni vijek joj je oko 20 godina. Nisu agresivne, ali kao bebe znaju ponekad ugristi, ali ta faza ih brzo prođe. Noćne su životinje, što znači da su najaktivnije noću. Njezino prirodno stanište je Južna Amerika i Srednja Amerika. Danjašnji uzgajivači su uzgojili velik broj različitih morfova. Jednostavne su za držanje u terariju.

TERARIJ, TEMPERATURA I VLAGA:
Idealne dimenzije terarija za kukuruznu zmiju su 90x60x60. Kukuruzne zmije su zmije koje najviše vremena provode na tlu, ali su isto tako jako dobri penjači pa im moramo osigurati grane za penjanje. U terariju mora biti 2 ili više mijesta za skrivanje. Terarij treba imati hladniji i topliji dio. Temperatura u toplijem dijelu treba biti oko 30*C, a u hladnijem dijelu oko 22*C. Zmija uvijek mora imati dostupnu posudu sa vodom. Vlaga u terariju bi trebala biti oko 60%, a za vrijeme presvlačenja vlaga treba biti između 70%-80%. Kao podlogu u terariju je najbolje koristiti treset.

HRANA:
Kukuruzne zmije kao i većina zmija hrani se glodavcima. Mala kukuruzna zmija jede svakih 5-7 dana jednog pinki mišića, a odrasla svakih 10 dana jednog odraslog miša. Kako zmija raste tako treba i veličina plijena biti veća. Zmiju hranimo u nekakvoj kutiji, a ne u terariju kako bismo izbjegli da nas zmija zabunom napadne jer misli da smo njezin plijen. Minimalno 20 minuta nakon hranjenja zmiju ne uznemiravamo jer mogu biti nervozne i ugristi vlasnika za ruku.

RAZMNOŽAVANJE:
Kukuruzne zmije pare se u proljeće. Prije parenja preporuća se hibernacija na temperaturi od 12-18*C u trajanju 4-6 tijedana. Spolno sazrijevaju sa 18-36 mijeseci starosti. Ženke polažu 10-30 jaja iz kojih za 60-65 dana izlaze male zmijice.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 24, 2014, 19:27:41 poslijepodne Bruno »

Offline Veki

• Početnik
  • *
  • Nova na forumu, buduća vlasnica Kukuruznog malca:)
« Odgovori #1 : Srpanj 08, 2015, 21:24:03 poslijepodne »
Pozdrav!
S obzirom da vidim da imate dosta informacija o kukuruznim zmijama, a ja planiram nabaviti jednu u skorije vrijeme zanima me jos:
1. Dali znate gdje se povoljno mogu nabaviti misevi, gdje drzati te miseve s obzirom da najcesce dolaze po vise komada..
2. vidjela sam oglas s misevima i ima pinki/fuzzi/hopers/weaned/odrasli.. koja je razlika?
4. dal smiju jesti jos nesto osim glodavaca, tipa jaja, zabe ili nesto deseto?
3. Posto nabavljam malu zmiju, cula sam i procitala na nekim mjestima da kad su male (kad narastu prebaciti u terarij) ih je dobro drzati u plasticnim kutijama s papirom..

:smil42c3e9541119a:  :shocked:  :cheesy:

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #2 : Srpanj 09, 2015, 11:38:57 prijepodne »
Slobodno ovdje pitaj sve što te zanima, rado ćemo ti odgovoriti.
1. Ovdje na forumu je zabranjeno reklamiranje, tako da ne smijem reklamirati. Miševe povoljno možeš naći na oglasnicima kao što je njuškalo. Možeš ih pronaći po grupama na facebooku koje su vezane uz gmazove i teraristiku, kao i nekim facebook stranicama. Postoji nekoliko ljudi koji ih uzgajaju i prodaju iz svoga uzgoja. Najbolje je koristiti smrznute, tj. mrtve miševe jer su najjednostavniji i najlakši. Kupiš 15 komada mrtvih te ih držiš u zamrzivaču. Uzmeš miša kada hraniš zmiju i to je to. Znaći, osim toga što je lakše i jednostavnije je i bolje, jer živi miš može ozlijediti zmiju tako da je ugrize. Ukoliko se odlučiš na žive miševe i njihov uzgoj, možeš ih držati u nekoj posudi, terariju ili starom akvariju. Držiš ih na piljevini te sa svim uvijetima potrebnim za njihovo držanje i uzgoj. Više o uzgoju možeš pronaći ovdje http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=1350.0.
2. Bebe zmije se trebaju hraniti pinky mišićima, jer je ta veličina primjerena za tu veličinu zmije. Pinky miševi su jednodnevne bebe miševi koji su tek izlegnuti. Veličina plijena treba biti prilagođena veličini zmije. Pinky, fuzzy, hopers, weaned, odrasli, to su veličine miševa, tj. to su miševi različite starosti i veličine. Bebe zmije bi se trebale hraniti svakih 4-5 dana jednim pinky mišićem. Kako zmija raste, i veličina plijena treba biti veća. Veličina plijena mebi trebala boti deblja od najdebljeg djela zmije. Odrasle kukuruzne zmije se hrane svakih 12 dana, jednim ili dva odrasla miša ili štakorom primjerene veličine. Zmiju trebamo hraniti u posebnoj kutiji, koja će biti za hranjenje, ne hranimo u terariju. Nije dobro hraniti u terariju iz razloga što zmija tjekom hranjenja može progutati komadić kore ili treseta, te može doći do probavnih smetnji, a kasnije može nastupiti smrt. Nije dobro hraniti u terariju i iz razloga što zmija našu ruku i prste može zamjeniti za svoj plijen, te može doći do ugriza. Kako bi to izbjegli, zmiju hranimo u posebnoj kutiji te će zmija znati da se ondje dobiva hrana i neće biti problema u terariju. Nakon hranjenja, zmiju u posudi ostavimo 20-30 min kako bi se odmorila i smanjila stres te sve progutala nakon hranjenja. Razlika između toga (Pinky, fuzzy...) je samo veličina i starost miša.
3. Ne, ova vrsta zmije se hrani isključivo mesom, tj. miševima, štakorima i ostalim glodavcima, možeš joj ponuditi i pileća prsa, tj. piletinu. Trebala bi je jesti. Piletina je jedno od najkvalitetnijih i najboljih mesa puna proteina te će zmija sjajno napredovati od nje. Važno je napomenuti da zmija ima senzore, tj. osjetilo kojim može osjetiti otkucaje srca plijena te tako znati jeli plijen udavljen ili ne, to je poznato kod udavki, u ovom slučaju kukuruzne zmije. Ne smije zmija jesti ništa drugo osim toga.
4. Malene i bebe zmije možeš držati u plastičnoj posudi, ali meni je draže i bolje u malenom terariju, za bebu je dosta 40x30x30 cm. Veličina terarija se mjeri ovakp,  dužina zmije=dužina terarija + širina terarija. Tako da zmiji od 150 cm treba terarij od 90x60x60 cm. Ja bi ti preporučio mali terarij. Nije potreban papir u terariju, slobodno može kokosov treset ili komadići kore drveta, a može i piljevina. Ja sam je držao i još je uvjek je držim na mješavini kokosovog treseta i komadićima lore drveta, smatram da je to najbolje.
Ukoliko te još nešto zanima, slobodno pitaj, rado ću ti odgovoriti. Nadam se da sam ti pogao.
Pozdrav, Bruno  :smiley:

Offline Veki

• Početnik
  • *
« Odgovori #3 : Srpanj 09, 2015, 18:54:26 poslijepodne »
Joj hvalam puno mi je ovo pomoglo!!   :biggrin: 442.gif

Offline Veki

• Početnik
  • *
« Odgovori #4 : Srpanj 13, 2015, 01:09:45 prijepodne »
Evo mene opet, sjetih se jos jednog pitanja  :laugh:
S obzirom da planiram uzet bebu, evo tek se navikavaju na hranu, ne znam dal da uzmem terarij prema ovom kako se racuna velicina za terarij, ili da uzmem odma veliki/srednji da sam neko vrijeme mirna dok ne naraste i ne preraste?  :huh:

Offline Bruno

• Senior član
« Odgovori #5 : Srpanj 13, 2015, 14:13:38 poslijepodne »
Pozdrav,
kako se radi o bebi, tj. mladoj zmiji pretpostavljam da će zmija imati 20-35 cm. Preporučio bi ti da izradiš kod nekoga stakleni terarij. Postoje ljudi i sa ovoga foruma koji izrađuju terarije, a imaju ih i na oglasnicima. Terarij bi mogao biti dimenzija 50x30x30 cm, to je dovoljno za zmiju do 80 cm. Zmija do te veličine naraste za oko 1 godinu, ovisno o količini hrane, temperaturi, vlazi i ostalima uvjetima. Najbolje je tako izraditi terarij 50x30x30 cm i mirna si 1 godinu. Cijena takvoga terarija kada ga daješ izraditi je 150-200 kn, ovisi kod koga uzimaš.
Nadam se da sam pomogao! :grin:
Lp Bruno  :smil42c642f95f382:

Offline Veki

• Početnik
  • *
« Odgovori #6 : Srpanj 13, 2015, 14:48:38 poslijepodne »
Hvala jos jednom!  Bacam se na posao onda  :grin:

Offline blacid

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #7 : Srpanj 22, 2015, 23:37:31 poslijepodne »
Veličinu plijena treba prilagoditi veličini zmije. Obično se gleda da je težina plijena cca 10% težine zmije, ali, pošto su kukuruzne zmije dosta tanke, lakše se ravnati po debljini plijena. Kukuruzna zmija lako može probaviti plijen koji je 1-1.5 puta deblji od njezina najdebljeg dijela, dok se s većim muči.

Koliko često ćeš hraniti zmiju, ovisi o temperaturi i veličini plijena (ljeti im se ubrza metabolizam pa češće jedu). Za probavu plijena im treba 24-72 sata (ovisno o veličini plijena), a ne bi bilo loše dati im još koji dan odmora prije sljedećeg hranjenja. Inače, gladna zmija je aktivna i istražuje terarij pa se po tome lako možeš ravnati kada je vrijeme za hranjenje.

Neke zmije jedu isključivo živi plijen, neke ne žele jesti izvan terarija.... Vidjet ćeš što i kako napokon dođe ljubimac  :smil42c3e9b74e235: Super je što ih možeš naučiti da neki zvuk povezuju s hranjenjem (recimo, lupkanje po staklu), tako da ih onda možeš hraniti i u terariju.

Evo nešto o veličinama miševa i štakora:
« Zadnja izmjena: Srpanj 22, 2015, 23:41:41 poslijepodne blacid »