Tema: Kraljevski piton - python regius  (Posjeta: 58417 )

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
  • Zauvijek dijete :)
« : Rujan 09, 2009, 21:53:04 poslijepodne »
Prirodno stanište kraljevskog pitona su šumovita područja srednje i zapadne Afrike. Obitavaju na prostorima koja su prekrivena visokom travom i gustim raslinjem.

Dužina kraljevskog pitona je između 130 i 150cm, a težina ovisi o duljini, spolu i hranidbenim navikama zmije.
U prirodi se hrane gušterima, manjim sisavcima i pticama.
U zimskom periodu, postoji mogućnost da će zmija "postiti". Tijekom tog posta, treba obratiti pozornost na težinu. Ako zmija konstantno gubi na težini, trebalo bi posjetiti veterinara.

Idealan terarij za kraljevskog pitona je 120x60x60. Dnevna temperatura trebala bi biti oko 25°C na hladnijem i 30°C u toplijem dijelu terarija. Noćna temperatura trebala bi biti oko 24 - 25°C.
Vlaga bi trebala biti između 65% - 90%.
U terariju kod naše pitonke većinu vremena je vlaga oko 65%, a u vrijeme presvlačenja oko 80%, a temperaturu održavamo običnom neonskom lampom i pločastim grijačem. Vlagu održavamo svakodnevnim špricanjem terarija i bazenčićem s vodom.
U terariju treba osigurati bazenčić sa svježom vodom i mjesto za skrivanje.
Za podlogu koristimo mješavinu treseta i zemlje.
Kraljevski pitoni poznati su kao vješti penjači pa im u terariju treba osigurati grane po kojima bi se mogli penjati.

U zatočeništvu, kroz prve tri godine života kraljevski pitoni rastu u prosjeku oko 30 cm godišnje. Spolnu zrelost dosežu između treće i pete godine života.
Ženke legu jaja, kojih bude između 4 i 10. U periodu kada ima jaja (oko 3mj), ženka ih nikada ne ostavlja te za to vrijeme niti ne jede.

Životni vijek im je oko 30 godina.

I za kraj, predstavila bih našu Tonkicu :)

« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2009, 21:59:39 poslijepodne maya18 »

toncek12

• Gost
« Odgovori #1 : Rujan 09, 2009, 22:41:31 poslijepodne »
Tonkica hehehe tako mene neki zovu :D lijepa zmijica i ter.svaka čast!

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #2 : Rujan 09, 2009, 22:45:55 poslijepodne »
Hvala :)

Offline TIN

• Zasluženi član
« Odgovori #3 : Rujan 09, 2009, 22:49:25 poslijepodne »
jako ljepo..ja sam ju drzo  u ruci belj! predobra je..

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #4 : Rujan 09, 2009, 23:04:08 poslijepodne »
jako ljepo..ja sam ju drzo  u ruci belj! predobra je..

Najbolja je! Belj  :0012392:

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #5 : Rujan 10, 2009, 17:25:56 poslijepodne »
Regiusiii!! Meni najdraži!  :0012395:
♫▄ █ ▄ █♫ MUSIC♫ █ ▄ █ ▄♫

Marta

• Gost
« Odgovori #6 : Rujan 12, 2009, 21:09:30 poslijepodne »
Eee, Tonkica... imala sam strašan strah od zmija sve dok nisam upoznala Tonkicu, sve ostalo je povijest.

Nisam očekivala da su tople i mekane:D  Koliko sam shvatila, ova vrsta pitona nije agresivna, tako mi je i Tonkica djelovala, nije bila ni nervozna ni hladna (fala Mayi :DD). Rješavam se lagano predrasuda o zmijama :)

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #7 : Rujan 12, 2009, 21:48:27 poslijepodne »
Eee, Tonkica... imala sam strašan strah od zmija sve dok nisam upoznala Tonkicu, sve ostalo je povijest.

Nisam očekivala da su tople i mekane:D  Koliko sam shvatila, ova vrsta pitona nije agresivna, tako mi je i Tonkica djelovala, nije bila ni nervozna ni hladna (fala Mayi :DD). Rješavam se lagano predrasuda o zmijama :)

Drugi put kad dođeš još buš se manje bojala!  :grin:

MiRo

• Gost
« Odgovori #8 : Rujan 13, 2009, 13:12:32 poslijepodne »
mayo...svaka čast...tema je savršena....jako zanimljivo  :grin: 

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
« Odgovori #9 : Rujan 13, 2009, 13:50:07 poslijepodne »
Hvala  :smiley:

Offline Nikily

• Početnik
  • *
« Odgovori #10 : Rujan 13, 2009, 17:26:39 poslijepodne »
Mmm, regiusi su diiiivni.  :grin:
Zadnje, i vjerojatno najzanimljivije iskustvo s njima je bilo kada smo organizirali polu-privatne noci tribal fusiona (vrste trbusnog plesa s zmijskim pokretima) kod prijatelja koji drzi jednoj mladjeg, ali dovoljno velikog i teskog :D, regiusa s kojim sam ja plesala dvije-tri minute, s tim da sam doticnu zmijicu vec puno puta prije toga mazila i ajmo reci "upoznala". Zaista su nesto posebno. :D

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #11 : Rujan 13, 2009, 19:05:30 poslijepodne »
Mmm, regiusi su diiiivni.  :grin:
Zadnje, i vjerojatno najzanimljivije iskustvo s njima je bilo kada smo organizirali polu-privatne noci tribal fusiona (vrste trbusnog plesa s zmijskim pokretima) kod prijatelja koji drzi jednoj mladjeg, ali dovoljno velikog i teskog :D, regiusa s kojim sam ja plesala dvije-tri minute, s tim da sam doticnu zmijicu vec puno puta prije toga mazila i ajmo reci "upoznala". Zaista su nesto posebno. :D

Zmije nisu za plesanje,nego za gledanje i divljenje...
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2009, 09:23:39 prijepodne Grix »

Offline tonix

• Junior član
  • **
« Odgovori #12 : Rujan 14, 2009, 00:03:09 prijepodne »
Jako je ljepa tonkica sljedeća misija nagovorit starce da mi dozvole zmiju ......

Offline ivan007

• Junior član
  • **
« Odgovori #13 : Rujan 17, 2009, 01:58:52 prijepodne »
jako ljepa zmijica....samo kaj informacije nisu bas skroz tocne...neznam odkuda si to prevodio...

malo ispravi to kak mogu bit iz sumovitog i onda u raslinju i grmlju?...ne zive u sumovitom djelu nego u suhom djelu afrike u visokoj travi/žbunju i grmlju...
oni u prirodi zive u rupama da bi se sklonili od vrucina a love iskljucivo nocu pa bi i obroke trebalo tak orjentirati da im se daje sto kasnije uvecer...
kaj se tice velicine muzjaci su manji od zenki i dosegnu nekih 120cm a zenke su vece, deblje i mogu narasti do 150cm i teziti oko 4 kilogram,
dnevna temperatura treba bi biti oko 32 na toplijem a 28 na hladnijem djelu preko noci 28-30 i nikako se nebi smjela spustit ispod 24 osim kod parenja,
vlaga nije toliko bitna...potreba ne posuda s vodom i u vrijeme presvlacenja vlagu podignes na 90% ili nesto manje da se ljepo i lagano presvuce i to je to

i kranjevski pitoni nikako nisu vješti penjači, ok znaju se penjat ali ne vjesto i u prirodi uglavnom obitavaju na tlu gdje i love svoj pljen...tak da grane u ter-u vise sluze kao ukras jel'te nego kao mjesto kojeg pitoni vole i na kojem uzivaju

i da potrebno im je pruzit zaklon koji ce simulirati njihovu rupu u prirodi u kojoj ce se osjecat sigurno, i taj zaklon neka bude velicine zmije tj malo veci da zmija moze nutra a da nema vrevec mjesta jer sto joj je manje da osjeti stranice to se osjecaju sigurnije.

I kranjevski piton je jako mirna zmija pogodna za pocetnike jedino kaj nije bas aktivna i aktivnija je ponoci pa ce jako puno vremena provodit u zaklonu, i recimo kad se najede po 3 dana je nece bit van...ali uvjek vi mozete malo pocackat ak ju bas ocete zagnjavit

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #14 : Rujan 17, 2009, 08:56:13 prijepodne »
E sad si ti sebi skočio u usta,pošto pitoni žive u jako suhom dijelu,kako im onda možeš simulirat toliku vlažnost od 90 %,to se u divljini ne može postići ni da ulijevaš kubik vode u rupu :grin: pisao sam ranije o tome u jednom postu u temi http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?topic=39.0...
Ovo sam pronašao na wikipediji o staništu :Prefers grasslands, savannahs and sparsely wooded areas
znači rijetko,ali ipak žive i u šumovitim predjelima...
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2009, 09:21:02 prijepodne Grix »