Tema: pjegavi davždenjak  (Posjeta: 6002 )

Inguan

• Gost
« : Prosinac 02, 2009, 14:58:48 poslijepodne »
Šta znate o njima?!

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #1 : Prosinac 02, 2009, 15:11:20 poslijepodne »
Da su ugrožena i zakonom zaštićena vrsta  :biggrin:
♫▄ █ ▄ █♫ MUSIC♫ █ ▄ █ ▄♫

Offline Letipasjegulja

• Faca na forumu
« Odgovori #2 : Prosinac 02, 2009, 16:10:32 poslijepodne »
pa i bradonje su strogo zasticeni pa ih jako puno ljudi ima :smiley:

ovo sam davno nasao na par stranica kad sam pisao neki referat, nadam se da ce ti pomoc...

Salamandra salamandra
On je vodozemac i duguljasta je tijela, kratkih nogu i dugačka repa. Pripada u rod daždevnjaka. Tijelo mu je u različitom stupnju prekriveno žutim točkama ili crtama. Neki primjerci mogu biti gotovo sasvim crni, dok kod drugih može prevladavati žuta boja. Ponekad se mogu naći i nijanse crvenog i narančastog. Vlažna koža omogućuje mu život u staništima blizu vode ili pod zaštitom na vlažnom tlu, najčešće u šumama. Stoga i više vole sjenovita i hladna staništa. Radi razmnožavanja potrebni su im mali, čisti potoci. Obično ih se teže može ugledati, jer traže skloništa ispod kamenja, drveta ili drugih predmeta. Aktivni su pretežito uvečer ili noću, no za kišovita vremena može ih se vidjeti i danju. Prehrana im se sastoji od različitih kukaca, paukova i glista, no mogu jesti i mlade žabe. Pjegavi daždevnjak može imati vrlo dug životni vijek, pa su nađeni primjerci stari i više od pedeset godina.
12 podvrsta.
Dazdevnjaci zive uglavnom samotno tokom cijele godine. Muzjaci su jako teritorijalni i ulaze u prave sukobe i proganjanja kako bi obranili svoj teritorij.
Pocinju se razmnozavati od svoje cetvrte godine. U vrijeme parenja muzjak trazi zenku pomocu njuha. Parenje pocinje pravim zagrljajem muzjaka i zenke (on joj se podvalci pod trbuh) u kojem muzjak polaze vrecicu sa spermom u kloaku zenke (kloaka – rasireni straznji dio crijeva u koji vode mokracni i spolni kanali). Nakon toga se razdvajaju. Zenka u sebi moze zadrzati spermu odredjeno vrijeme prije ovulacije. To objasnjava dugi period trudnoce (od oplodnje u ljeto do radjanja larvi u proljece). Parenje i trudnoca se odvijaju izvan vode.
Nakon odredjenog perioda “inkubacije” zenka odlazi do vodene povrsine gdje polaze vec formirane larve (od 20-60 malisana) koje ce, jednom ostavljene u vodi, disati pomocu vanjskih skrgi. Tek kada te skrge nestanu mladuncad ce moci izaci iz vode. Skgre nestaju metamorfozom koja moze trajati od 3-6 mjeseci. Mali dazdevnjaci izlaze iz vode sasvim formirani i obojani. Zute mrlje se pojavljuju jako brzo (ponekad cak u roku od desetak sati).

i kazna ako ga ubijes je 500kn
Drivin' like a maniac
Drivin' way to hell and back           :smil42c3e5a5a8769:

Offline puska

• Faca na forumu
« Odgovori #3 : Prosinac 02, 2009, 17:48:30 poslijepodne »
Ovo je daleko premala kazna, jos s obzirom da nevjerujem da ju je iko platio...premalo...
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

Inguan

• Gost
« Odgovori #4 : Prosinac 02, 2009, 18:08:58 poslijepodne »
dobro je ja cu dobiti 2-3 primjerka veceras (:
HVALA TI MNOGO , GOOGLE IMA JAKO MALO O NJIMA
još da mi je samo latinski naziv...

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #5 : Prosinac 02, 2009, 18:24:38 poslijepodne »
Pripremi se ako ti dođe ministarstvo na vrata  :biggrin: I očekujemo slikice  442.gif Od kud ih dobijaš?  :smil4093e95ebc67a:

Inguan

• Gost
« Odgovori #6 : Prosinac 02, 2009, 18:29:06 poslijepodne »
Od tetka.
 Tetak mi živi u budrovcima(kod đakova) i tamo negdje u brda idu u šumu , i nevjerojatno tamo ih još uvijek ima.
Ma ne brine me ministarstvo ni malo, oni ni ne znaju di mi je selo na karti  :smil42c3e6114e253:

Davždenjak (Salamandra-macul)

Ono bitno mi je da je vodenjak i da treba veliku vlagu i skrovište i da naraste do 20cm
Thx

Naravno slike, pa smijem ga držati u terariskim uvijetima, nema zakona protiv toga kako znam   :police:

Offline puska

• Faca na forumu
« Odgovori #7 : Prosinac 02, 2009, 18:29:16 poslijepodne »
dobro je ja cu dobiti 2-3 primjerka veceras (:
HVALA TI MNOGO , GOOGLE IMA JAKO MALO O NJIMA
još da mi je samo latinski naziv...
Pa sta nije ovo latinski naziv: Salamandra salamandra
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

Inguan

• Gost
« Odgovori #8 : Prosinac 02, 2009, 18:35:48 poslijepodne »
i sam znas da ima vise ih vrsta ima onaj barski , što budu po kanala u proljece ili pocetkom ljeta kao malo djete hvatao sam ih ... Usput hvala ima više informacija o njemu pod tim imenom (:
"Predivni su mi i ima zgoda koja se desila tetku, spricnuo ga je i smrdio je kao vrag"

"Podjela Davzdenjaka"
« Zadnja izmjena: Prosinac 02, 2009, 18:38:59 poslijepodne Inguan »

Offline Fily

• Faca na forumu
  • R.I.P. Ricko <3
« Odgovori #9 : Prosinac 02, 2009, 18:49:03 poslijepodne »
Ja ne vidim sliku  :biggrin:

Inguan

• Gost
« Odgovori #10 : Prosinac 02, 2009, 19:06:55 poslijepodne »

U šumi u brdima i planinama, često  smo sreli simpatičnu životinju, žuto-crnog daždevnjaka (Salamandra salamandra).
Planinari ga često fotografiraju, ali rijetko ko zna nešto više o ovom mirnom stvorenju. Šareni daždevnjak je dug 15-30 cm, ženka je nešto veća od mužjaka. Žuta boja opominju da ova životinja nije dobar plen pošto iz žlijezda na tijelu ispušta neurotoksin koji u ustima izaziva osjećaj gorućeg bola. Ovaj toksin može da usmrti i manje sisavce. Daždevnjak ako se nježno njime postupa, neće da pusti ovaj otrov. Ženka se pari u julu i nakon 10 mjeseci direktno u vodu (baru, izvor itd.) izbaci 10-50 dobro formiranih crnih larvi(nešto kao punoglavci) sa repom i nogama dugih 3 cm. Kada  odrastu i potpuno se razviju, mladunci izlaze iz vode. Daždevnjaci jedu crve, gliste, insekte, puževe golaće. Vole vlagu pa se kada je toplo kriju u panjevima i pukotinama. Često su u grupama. Zimu provode sakriveni, i po 20 godina uzastopce na istom mjestu. Njihovo latinsko ime Salamandra potiče od arapskog i znači »živi u vatri«. Naime, kada su ljudi ubacivali cjepanice u vatru radi loženja, prijetili su da daždevnjak »izlazi iz vatre« a on se samo spašavao i bježao iz cjepanice koja mu je služila kao skrovište. Ipak, i danas nosi naziv vatreni daždevnjak i na francuskim plemićkim grbovima je prikazan daždevnjak u vatri.

U Alpima, kroz Hercegovinu pa do Prokletija živi srodnik šarenog daždevnjaka koji se zove crni ili alpski daždevnjak (Salamandra atra). On je potpuno crn, dug 11 cm. i živi na visinama od 800 do preko 3000 m. nadmorske visine. Na ovim područjima  crni davždenjak zamjenjuje šarenog. Ženka crnog daždevnjaka rađa dva mladunca, potpuno oformljenja, pa nema potrebe da se mladi razvijaju u vodi. Crni daždevnjak se hrani kao šareni.
Ljeti u planinama dok ima rose, crni davženjak je dosta čest ali čim otopli on se sakrije od sunca. Ovaj daždevnjak ne pokazuje loše vrijeme kao što misle mnogi planinari.

Obije vrste su zakonima zaštićene u Evropi a i kod nas. Nestanak izvora je pogubno za opstanak i šarenog daždevnjaka.

Offline balen

• Faca na forumu
  • Zagreb
« Odgovori #11 : Prosinac 02, 2009, 21:09:20 poslijepodne »
Od tetka.
 Tetak mi živi u budrovcima(kod đakova) i tamo negdje u brda idu u šumu , i
Nemoj zezat meni je stara od tamo i ja sam roden u dakovu i u budrovcima mi je sva familija sa mamine strane  :smil4094ce494fac7:
My Name is Ivan, and I'm an stuntoholic
Kad srce kaže:redline.Kaže: HONDA

Marta

• Gost
« Odgovori #12 : Prosinac 02, 2009, 21:48:40 poslijepodne »
Ja ne bih da ih iz šume uzmeš doma, kaj ako uzmeš nečiju majčicu ili neko dijete daždevnjaka. Meni je to strašno i protivnik sam toga. Oni su navikli na život u prirodi, u toj šumi,....

Inguan

• Gost
« Odgovori #13 : Prosinac 02, 2009, 22:20:14 poslijepodne »
Ja ne bih da ih iz šume uzmeš doma, kaj ako uzmeš nečiju majčicu ili neko dijete daždevnjaka. Meni je to strašno i protivnik sam toga. Oni su navikli na život u prirodi, u toj šumi,....
Čekao sam da to neko napiše...

Priča ide ovako , to područje , cijelo brdo je određeno za pomlađivanje i sva se drveća ruše i pošto se pjegavi zavlače po tlu kada drvo pada bude žrtava mnogih ne sam od pjegavih.... Tako da su ova 3 malca jedna grupa moguce da su sva 3 obitelj , brat, sestra brat i to.... Jer uvijek su u grupama.... A kod mene ce imati sve, pa ako ne budu jeli, pustim ih...
Jer u pravom staništu njihovom više nemaju mjesta  :smil4094ce651fb82:

Vjerujem da sam ih ja spasio ili da ću ih ako ne budu jeli kad ih pustim u šumu gdje se ne rade sječe

Offline Letipasjegulja

• Faca na forumu
« Odgovori #14 : Prosinac 02, 2009, 22:22:35 poslijepodne »
ono moje ti je bas za pjegavog, salamandra salamandra ti je latinski i mislim da trebas imat terarij/akvarij ali obavezno cista voda i svjeza koliko cesto mozes stavljat svjezu

a sto se tice kazne, kazna je pre pre mala ja sam protiv uzimanja ziv. iz prirode i ubijanja radi uzitak pa mi je svaka novcana kazna preblaga :wink:

ako je tako sto kazes onda ti drzim fige i menoj nikako stavljat 2 muska zajedno, jako su teritorijalni (bar tako kazu ljudi sto se bave njima)
Drivin' like a maniac
Drivin' way to hell and back           :smil42c3e5a5a8769: