Tema: Brachypelma smithi  (Posjeta: 14596 )

Offline puska

• Faca na forumu
« : Rujan 13, 2009, 14:23:39 poslijepodne »
Evo vidim da je cjela ekipa ovdje pa da vas sve pozdravim i evo mali doprinos i od mene:

Brachypelma smithi

Porodica: Theraphosidae
Podporodica: Theraphosinae
Rod: Brachypelma
Vrsta: Brachypelma smithi
Engleski naziv: Mexican Red Knee Tarantula
Rasprostranjenost :Meksiko

Terarij:

Brachypelma smithi je vrsta koja živi na tlu i stoga joj se treba osigurati terarij koji nije previsok jer se padom može ugroziti život tarantule. Idealne dimenzije terarija su 40cm dužina x 35cm širina x 30cm visina. Za podlogu u terariju se koristi kokosov treset i zemlja koji nisu tretirani nikakvim pesticidima, a visina podloge mora biti barem 10cm jer neke jedinke vole kopati. Iako ova vrsta potječe iz Meksika treba joj se osigurati posuda s vodom, a vlaga u terariju treba biti između 65-70%. Vlaga se postiže jednotjednim špricanjem terarija i postavljanjem posudice s vodom. Temperatura u terariju ne smije preći 30 stupnjeva, a isto tako ne smije pasti ispod 19 stupnjeva.

Karakteristike:

Ovo je jedna od najčešćih vrsta koja se drži u ovom hobiju, a jedan od razloga je njena  zanimljiva raspoređenost boja. Svaki drugi članak nogu je žuto-narančaste boje, abdomen joj je crne boje prekriven crvenkastim dlakama, a karpaks joj je svjetlo smeđi s crnim trokutom. Životni vijek ovih tarantula dostiže i do 30 godina, a mogu narasti i do 18cm, te doseći težinu od 15 grama.

Temperament:

Ovo je jedna od mirnijih vrsta tarantula, te se zbog toga preporuča početnicima. Brachypelma smithi se u engleskoj literaturi naziva još i «rock pet» jer je vrlo neaktivna i neagresivna vrsta. Vrlo često baca iritirajuće dlačice, ali vrlo rijetko pokušava napasti. Njene iritirajuće dlačice izazivaju jak svrbež a ako dospiju u oko, nos ili usta treba se obratiti liječniku. Ovoj vrsti se kao i ostalim vrstama tarantula treba prilaziti s oprezom.

Hrana:

Hrani se kao i sve ostale vrste tarantula,  uglavnom insektima - žoharima, cvrčcima, skakavcima, brašnarima, fobasima i ponekad manjim glodavcima. Ovo nije proždrljiva vrsta i češće će odbiti hranu, ali kad je gladna postaje vješt i predan lovac. Hrani se na način da joj se živa hrana stavlja u terarij, te ako tarantula ne pojede u roku od 2-3 sata mora se izvaditi van.

Napomena:

Kao i sve tarantule iz roda brachypelma i Brachypelma smithi se nalazi na CITES-u, te je njeno držanje potrebno prijaviti Ministarstvu kulture.

Komentar:

Po meni jedna od ljepših vrsta iz roda Brachypelma te je neizostavni primjerak koji bi svaki hobist trebao imati u svojoj kolekciji!
« Zadnja izmjena: Srpanj 20, 2010, 09:41:38 prijepodne Grix »
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
  • Zauvijek dijete :)
« Odgovori #1 : Rujan 13, 2009, 14:26:18 poslijepodne »
Meni najdraža od svih tarantula

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #2 : Rujan 13, 2009, 14:26:50 poslijepodne »
Dobar članak  :smiley: , bilo bi lijepo da si se prvo tu predstavio u http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?board=27.0

Offline puska

• Faca na forumu
« Odgovori #3 : Rujan 13, 2009, 14:58:04 poslijepodne »
Dobar članak  :smiley: , bilo bi lijepo da si se prvo tu predstavio u http://www.teraristika-hr.com/forum/index.php?board=27.0
Hvala, ma mislio sam da bas nije potrebno jer je dosta poznate ekipe :laugh:
« Zadnja izmjena: Rujan 13, 2009, 15:00:56 poslijepodne puska »
Ne postoje ludi ljudi vec samo oni koji nisu u potpunosti shvaceni od ostalih!

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #4 : Rujan 13, 2009, 15:01:18 poslijepodne »
Forum je novi,a i dosta je novih ljudi u teraristici  :afro:

Marta

• Gost
« Odgovori #5 : Rujan 13, 2009, 15:03:21 poslijepodne »
Jedno pitanje od poprilične početnice:

jel' zbilja treba prijavit držanje brachypelme Ministarstvu kulture? Zanima me jel' to tko zbilja napravi? Ja sam svojevremeno imala čančaru (testudo hermani) i zvali su me doma i "prijetili" kaznama (dala sam oglas pa se tako javno moglo vidjeti i doći do mene). Tako da se sve bojim kako bi izgledalo da se prijavi da imaš zaštićenu vrstu doma; ili bi ti se nasmijali na to ili bi te slijedila kazna. Baš me interesira kako stoje stvari po tom pitanju i obvezujem se da ću u pon ujutro nazvat Ministarstvo da ih pitam. Izvjestim vas šta su mi rekli, a iskusnije molim da mi odgovore na pitanje, hvala :D

Offline TIN

• Zasluženi član
« Odgovori #6 : Rujan 13, 2009, 21:53:44 poslijepodne »
super tekst  :grin:

Offline Harley

• Senior član
  • Back Door Man
« Odgovori #7 : Kolovoz 05, 2010, 13:21:05 poslijepodne »

Temperament:

Ovo je jedna od mirnijih vrsta tarantula, te se zbog toga preporuča početnicima. Brachypelma smithi se u engleskoj literaturi naziva još i «rock pet» jer je vrlo neaktivna i neagresivna vrsta. Vrlo često baca iritirajuće dlačice, ali vrlo rijetko pokušava napasti. Njene iritirajuće dlačice izazivaju jak svrbež a ako dospiju u oko, nos ili usta treba se obratiti liječniku. Ovoj vrsti se kao i ostalim vrstama tarantula treba prilaziti s oprezom.

[/quote]

ovo je dosta individualno, recimo moja je gadna ko i murinus. cim udjem u terarij stane u gard...iznimka je jedino premolt kada glumi kamen i ne mice se s mjesta po par dana.

B. smithi, P. murinus, N. chromatus, A. geniculata, P. regalis, P. rufilata, B. albopilosum, C. cyaneopubescens, P. cambridgei...

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #8 : Kolovoz 07, 2010, 16:48:01 poslijepodne »
U krivoj temi tražiš...Pogledaj u oglase  :cool:

Offline Trip

• Junior član
  • **
« Odgovori #9 : Studeni 10, 2010, 16:04:26 poslijepodne »
...bas sam proucavala pajkice koje lol prodaje i Smithi i Emilia su definitivno mi zapeli za oko :)

boje su fakat lijepe.. sad mi se stalno vrti po glavi da si nabavim jos bebica jer izgleda da sam se zaljubila  maja-030
..You're just jealous cause the little voices are talking to ME! ...

Offline Harley

• Senior član
  • Back Door Man
« Odgovori #10 : Studeni 10, 2010, 17:51:09 poslijepodne »
...bas sam proucavala pajkice koje lol prodaje i Smithi i Emilia su definitivno mi zapeli za oko :)

boje su fakat lijepe.. sad mi se stalno vrti po glavi da si nabavim jos bebica jer izgleda da sam se zaljubila  maja-030

ako su ti boje bitne, pogledaj avicularie......a i rastu dosta brže

B. smithi, P. murinus, N. chromatus, A. geniculata, P. regalis, P. rufilata, B. albopilosum, C. cyaneopubescens, P. cambridgei...

Offline dejan

• Junior član
  • **
« Odgovori #11 : Studeni 30, 2010, 23:24:03 poslijepodne »
Koliko otprilike brzo raste smithia?
kolika je veličina muške a koliko ženske smithia?

Offline Harley

• Senior član
  • Back Door Man
« Odgovori #12 : Prosinac 03, 2010, 20:10:58 poslijepodne »
Koliko otprilike brzo raste smithia?
kolika je veličina muške a koliko ženske smithia?

dosta sporo rastu, mužjaci malo brže...budu oko 17-18cm

Offline Harley

• Senior član
  • Back Door Man
« Odgovori #13 : Siječanj 21, 2011, 17:48:54 poslijepodne »
 :smil42c3e82ec5c2d:

Offline BMF

• Početnik
  • *
« Odgovori #14 : Siječanj 22, 2011, 16:35:37 poslijepodne »
Dali ima netko tko prodaje ovo pauka?
Trebao bi mi hitno...