Tema: Ljutice  (Posjeta: 4358 )

Offline Rattus

• Faca na forumu
  • Najlijepše oke na svijetu
« : Srpanj 26, 2010, 14:57:48 poslijepodne »
Koljeno- Chordata
Razred- Reptilia
Red- Squamata
Podred- Serpentes
Nadporodica- Caenophidia
Porodica- Viperidae
Vrsta- oko 228

Ljutice su najrazvijenije od svih zmija.Imaju duge sklopive zube,a neke jamičarke imaju između očiju i nosnica parne jamice osjetljive na toplinu.
Ljutice su rasprostranjene po raznim klimatskim područjima i u usporedbi sa ostalim zmijama bolje podnose hladno vrijeme.Mnoge ljutice žive na visokim nadmorskim visinama ili u pustinjskim područjima s hladnim zimama.
Neke su zabilježene čak sjeverno od polarnog kruga.Ljutice žive na tlu i drveću,a neke se vrste koriste rupama glodavaca kao privremenim skloništima.

GRAĐA TIJELA

Većina ljutica ima kratko i zdepasto tijelo sa širokom trokutastom glavom i hrapavim preklopljenim ljuskama.
U ustima imaju dugačke otrovne zube te velike otrovne žlijezde.Otrovni zubi kada ih ne koriste,savijeni su uz gornju stranu usta.Ove su zmije uglavnom trome i pouzdaju se u zaštitnu obojenost kako nebi bile zamiječene.Toplinska osjetila su najnaprednija kod jamičarki.Koristeči se toplinskim jamicama,ne samo da mogu osjetiti prisutnost već mogu odrediti smjer i daljinu plijena.
Čegrtuše imaju jedinstvenu "napravu" za upozoravanje u obliku čegrtaljke na kraju repa.

OTROV

Većina ljutica lovi iz zasjede,bace se na žrtvu otvorenih usta i ugrizu je dugačkim otrovnim zubima,probijajući krzno ili perje te dosežu zubima vitalne organe.Otrov se razlikuje među vrstama,ali obično sadrži proteine koji razbijaju krvne stanice uslijed čega dolazi do unutarnjeg krvarenja.Otrov je relativno sporog djelovanja,pa ga ljutice ubrizgavaju u velikim količinama.

RAZMNOŽAVANJE

Iako neke ljutice polažu jaja,većina koti žive mlade.Ženke zadržavaju oplođena jaja u tijelu i često se sunčaju tjekom dana kako bi ubrzale njihov razvoj.Mnoge se vrste pare svakih dvije pa čak i tri godine,a vrijeme kada se ne pare koriste za hranjenje kako bi nadoknadile izgubljenu tjelesnu težinu.

Offline Rattus

• Faca na forumu
« Odgovori #1 : Srpanj 26, 2010, 15:11:56 poslijepodne »
Riđovka ili obična ljutica

Riđovka je najrasprostranjenija zmija iz porodice ljutica.Živi na različitim staništima uključujući obronke na visinama od 3000m u europskim Alpama te u otvorenoj tundri sjeverno od arktičkoga kruga.
Riđovka je različitih boja-od sive,smeđe,boje hrđe pa do crne,ali većina jedinki ima istaknute cik-cak pruge duž tijela.
Dužina Riđovke je 65-90cm.
Hrana ove zmije su uglavnom mali glodavci i gušteri koje lovi iz zasjede ili aktivno progoni.
U sjevernim područjima gdje su zime hladnije,hibernira i do 8 mjeseci.U proljeće izlazi na parenje,ženke se pare kako sam već spomenuo u tekstu o ljuticama svake dvije do tri godine s nekoliko mužjaka,stvarajući legla od najviše 20 jaja.

Otrov ove zmije nije jak pa uz adekvatno liječenje nije smrtonosan za ljude-bar koliko sam ja uspio naći informacije o tome.
U slučaju susreta sa ovom zmijom,najbolje je ostaviti je da ode svojim putem jer kao ni većina zmija neće ugristi ako je se ne dira i ne ugrožava.
« Zadnja izmjena: Srpanj 26, 2010, 19:47:21 poslijepodne Grix »

Offline Vajper

• Početnik
  • *
« Odgovori #2 : Kolovoz 22, 2010, 13:44:47 poslijepodne »
Posto volim zmije (otrovnice) pisacu o nekim mojim omiljenim vrstama koje imam i koje planiram da nabavim.

za pocetak...

Vipera Ammodytes (kod nas poznat pod imenom Poskok) je vrsta zmije koja naseljava podrucje srednje i juzne Evrope i delove Bliskog istoka.
Vazi za naj opasniju zmiju Evrope,zbog velicine zuba, njene same velicine i jacine otrova.
Raste do 80ak cm.
Glava je kopljastog oblika a na nosu ima mali rog.
Jos nije utvrdjeno zasto poskoku sluzi rog na nosu.
Boravi u suvim kamenitim podrucjima sa dosta grmlja i krsa.
Aktivan je vecinom po noci.
Mozemo ju zateci kako se sklupcana sunca na kamenju u blizini rupa koji joj predstavljaju zaklon.U hladnijim krajevima se povlaci u jazbine i pada u hibernaciju.
Kada se uznemiri ispusta sisteci zvuk
Zmija koja zivi i lovi na zemlji,mada se ponekad mogu naci i na drvetu u potrazi za mladim pticama.
Jede manje glodare,mlade ptice i gustere.
Pari se u prolece a zenka u jesen donosi na svet oko 10-20 mladih velicine 15ak cm.

Pripada porodici Viperidae,podporodici Viperinae
Trenutno je priznato 5 vrsti:
Vipera Ammodytes Ammodytes
Vipera Ammodytes Gregorwallneri
Vipera Ammodytes Meridionalis
Vipera Ammodytes Montandoni
Vipera Ammodytes Transcaucasiana

Offline Rattus

• Faca na forumu
« Odgovori #3 : Kolovoz 22, 2010, 16:17:27 poslijepodne »
Eto još jednog koji voli pisati  :smil42c642f95f382:

Offline Vajper

• Početnik
  • *
« Odgovori #4 : Kolovoz 22, 2010, 16:31:57 poslijepodne »
Hehehe......
Bice jos....samo kad uhvatim vremena!
Zauzet sam dosta!

Pozdrav......

Offline Grix

• Administrator
  • Faca na forumu
« Odgovori #5 : Kolovoz 22, 2010, 17:48:37 poslijepodne »
Lijepo što si se potrudio napisati taj tekst, al da si se još i predstavio...  :grin:

Offline Vajper

• Početnik
  • *
« Odgovori #6 : Kolovoz 22, 2010, 18:27:18 poslijepodne »
Izvinjavam se sto se nisam predstavio al nebi bas da kazem pravo ime jel ovdje odakle sam ja otrovnice su zabranjene i lako bih mogao da ostanem bez njih!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A to mi bas nebi prijalo!!!

Nadam se da nece biti problem sto sam u ilegali....

Offline farafreak

• Zasluženi član
« Odgovori #7 : Siječanj 01, 2011, 15:31:39 poslijepodne »
evo ne baš uspjela snimka poskoka prošle godine krajem 10 mjeseca.
za naše prostore dosta velik primjerak
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=dA-Y9HHfpok" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=dA-Y9HHfpok</a>
Onaj tko iz sebe načini zvijer liši se boli bivanja čovjekom  :smil4093e55a600bb:

Marta

• Gost
« Odgovori #8 : Siječanj 01, 2011, 20:25:40 poslijepodne »
Istina i Bog, mogo si nam podvalit i debelu glistu pod ovog poskoka, ali dobro  :smil42c703bf5cc78:

Jako je brz! Brrrrr! Prelazio cestu il' se sunčao?

Offline farafreak

• Zasluženi član
« Odgovori #9 : Siječanj 01, 2011, 22:53:34 poslijepodne »
a stavit cu i sliku jednu.ja mislim da je jeo bio, jer mu je jedan dio bio znatno udebljan i nije bas se micao dog ga nisam namjerno sa kamenčićima otjero.
i to je dosad najveći poskok kojeg sam vidio i to još krajem 10. mjeseca :)
Onaj tko iz sebe načini zvijer liši se boli bivanja čovjekom  :smil4093e55a600bb:

Offline maya18

• Global Moderator
  • Faca na forumu
  • Zauvijek dijete :)
« Odgovori #10 : Siječanj 01, 2011, 22:54:13 poslijepodne »
Predivni su poskoci  maja-030

Offline farafreak

• Zasluženi član
« Odgovori #11 : Siječanj 01, 2011, 22:55:19 poslijepodne »
Predivni su poskoci  maja-030
meni najljepša zmija  :smil4094cd804f7c4:
ima baš opaku facu  :smil4093e55a600bb:

Marta

• Gost
« Odgovori #12 : Siječanj 01, 2011, 23:02:43 poslijepodne »
Ufff, usr*h se  :smil4093e55a600bb:

Offline neko treći

• Faca na forumu
  • Križevci-Taufkirchen
« Odgovori #13 : Siječanj 02, 2011, 20:35:52 poslijepodne »
moj frend je imal par poskoka (muško-žensko) doma, kaj si je sam ulovil na Kalniku! :smil4094cd804f7c4:
i mogu se pohvaliti da sam s 20-ak cm gledal kak se hrane :smil4093e55a600bb: ako je to za pohvalu :smil4093e95ebc67a:

onda mu je nakon nekog vremena ženka uginula, a mužjaka je imal još par godina..
kad ima volje, ima i načina

stimac.stimac@gmail.com
          0915737390